Puck: tak wyglądało życie marynarzy Morskiego Dywizjonu Lotniczego
Lotniczy Puck 2025. Historia na Zielonej Plaży
Żywa historia początków drugiej wojny światowej w Pucku - to właśnie pokazują podczas wakacyjnych rekonstrukcji pasjonaci m.in. ze Stowarzyszenia Historycznego MDLot w Pucku oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Obrony Wybrzeża". Dla widzów epizody z tamtych czasów są atrakcyjne, bo towarzyszą im odrestaurowane pojazdy i wojskowe maszyny, jak np. Lublin R-XIII G. Całości dopełniają scenki, żywy i barwny komentarz oraz eksplozje.
- Wracamy w tym roku z rekonstrukcją historyczną - dzięki ogromnemu wysiłkowi i determinacji młodszych kolegów zarówno ze Stowarzyszenia jak i z zaprzyjaźnionych lokalnych grup rekonstrukcji historycznych (będzie co oglądać!) - zapewniali przed widowiskiem pasjonaci z Pucka i słowa dotrzymali.
Życie marynarzy z Pucka, ich rodzin, żołnierzy z Oksywia, gwałtowana mobilizacja, krążące gdzieś wśród mieszkańców pogłoski o nadciągającej wojnie... a potem atak niemieckiej Luftwaffe na port w Pucku, gdzie stacjonowało polskie lotnictwo morskie.
To właśnie te chwile, pełne grozy, a potem też nieszczęść pokazali w tym roku rekonstruktorzy.
Muzeum MDLot w Pucku
Przypomnijmy też, że Stowarzyszenie Historyczne MDLot w Pucku prowadzi także muzeum poświęcone historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego. To w sezonie wakacyjnym 2025 otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach: 10:00-16:00, a w niedziele i święta w godz. 11:00-14:30.