Remont ul. Powstańców Śląskich coraz bliżej? Tylko jedna firma mieści się w budżecie
Planowany remont obejmie przede wszystkim nawierzchnię jezdni ul. Powstańców Śląskich. W miejsce krzywej, zużytej kostki granitowej pojawi się nowoczesny asfaltobeton, który ma poprawić komfort jazdy, zmniejszyć hałas i zwiększyć bezpieczeństwo.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: W lasach grasuje groźny szkodnik sosny. Jedynym ratunkiem są opryski lotnicze. W tym czasie będzie obowiązywać zakaz wstępu do lasu
Jak zapewniają urzędnicy, nowa nawierzchnia na ul. Powstańców Śląskich nie tylko wyciszy ruch uliczny, ale także wydłuży trwałość oznakowania poziomego oraz skróci drogę hamowania. Roboty drogowe zostaną podzielone na trzy etapy, obejmujące odcinek o łącznej długości ponad 2 kilometrów:
- Etap I: ul. Swobodna – ul. Radosna (550 m)
- Etap II: ul. Wielka – plac Powstańców Śląskich (220 m)
- Etap III: plac Powstańców Śląskich – ul. Hallera (365 m)
W ramach inwestycji przewidziano także:
- budowę nowej konstrukcji jezdni z asfaltobetonu,
- modernizację przystanków autobusowych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- remont fragmentów chodników, ścieżek rowerowych, zjazdów oraz zatok postojowych,
- regulację studzienek i wpustów kanalizacji deszczowej,
- nowe oznakowanie pionowe i poziome,
- prace związane z zielenią miejską.
W połowie maja poznaliśmy listę firm, które są zainteresowane wykonaniem remontu. Tylko jedna z ofert zmieściła się w zaplanowanym budżecie, wynoszącym 15 milionów złotych. Najkorzystniejszą propozycję złożyła wrocławska firma Pro-Tra Building. Niewiele wyższą kwotę zaproponowała spółka Berger Bau. Wszystkie oferty są obecnie analizowane pod kątem formalnym i merytorycznym. Ten etap potrwa jeszcze kilka tygodni.
- Prace planujemy rozpocząć w wakacje. Planowy termin zakończenia inwestycji to przełom 2025 i 2026 roku – poinformował w kwietniu prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Dodał również, że równolegle prowadzone są prace projektowe dotyczące przebudowy pl. Powstańców Śląskich. Ze względu na historyczny i zabytkowy charakter oraz zminimalizowanie problemów komunikacyjnych w tamtej części miasta, będzie to odrębna inwestycja.
Na placu Powstańców Śląskich (popularnie zwanego rondem) kostka pozostanie, nie będzie tam asfaltu. Zostanie uporządkowana lub wymieniona na nową. To efekt konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który wskazał, że z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic, należy zachować ten rodzaj historycznej nawierzchni.