Rzeszów: W powiecie brakuje rodzin zastępczych. Sytuacja jest alarmująca
W powiecie rzeszowskim funkcjonuje obecnie 48 rodzin zastępczych, w tym są 4 rodzinne domy dziecka, 26 rodzin zastępczych spokrewnionych z podopiecznymi oraz 18 rodzin niezawodowych.
Pomimo tej liczby, rodzin zastępczych nadal jest zbyt mało. Mimo że takiej rodzinie oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na każde umieszczone tam dziecko przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymanie, chętnych nie ma. W porównaniu z ubiegłym rokiem ubyło dziesięć rodzin.
- Obecnie w powiecie rzeszowskim nie ma rodziny zastępczej, która byłaby w stanie już teraz przyjąć dziecko. Niestety, brakuje wolnych miejsc. Każdego dnia wpływają do nas maile i telefony z całego kraju, wszyscy pytają o możliwość umieszczenia dzieci. Musimy odmawiać, bo brakuje rodzin zastępczych, a nasze ośrodki są przepełnione. Obecnie dla pięciorga dzieci mamy postanowienia sądu i nie mamy gdzie ich umieścić. A tu chodzi o ich bezpieczeństwo, zdrowie, a często także życie - podkreśla Agnieszka Gabrowska, dyrektor PCPR w Rzeszowie.
Dyrektor Grabowska poinformowała, że PCPR nieustannie podejmuje działania, aby zachęcić potencjalnych kandydatów na zostanie rodziną zastępczą. Wśród proponowanych działań znalazły się m.in. spotkania informacyjne „Wakacje z rodziną zastępczą”, kampanie promocyjne, plakaty, ulotki i kontakt indywidualny z potencjalnymi kandydatami.
Jednostką nadzorującą PCPR jest powiat rzeszowski. Jego władze nie bagatelizują problemu, tylko starają się znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji.
- Problem pieczy zastępczej jest kwestią wymagającą natychmiastowego rozwiązania. Możemy to zrobić, pogłębiając współpracę z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Chodzi o to, by rozwiązywać problemy u źródeł. Należ również wesprzeć asystentów rodzinnych, którzy często pracują na umowę - zlecenie. Powinni oni pracować etatowo i na bieżąco śledzić funkcjonowanie rodzin w kryzysie. Dzieci same nie mogą zawalczyć o siebie. My musimy zrobić to za nie. Nie możemy dopuścić, by trafiały do placówek setki kilometrów od domu tylko dlatego, że tutaj zabrakło dla nich miejsca - powiedział Krzysztof Jarosz, starosta rzeszowski.
Rodziną zastępczą może zostać osoba lub małżeństwo, które: daje rękojmię należytego sprawowania pieczy nad dzieckiem, nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej i nie miała jej ograniczonej, ma odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz dochody pozwalające na zapewnienie dziecku należytej opieki i wychowania, nie była karana oraz przeszła szkolenie organizowane przez PCPR.