Skorzęcin na lato 2025: „To już nie jest tylko imprezownia”
Mało kto w Wielkopolsce nie słyszał o Skorzęcinie. Szeroka plaża, czysta woda oraz imprezy, mogłoby się wydawać. Jednak nic bardziej mylnego. Ośrodek wypoczynkowy zmienił ostatnio swój charakter na bardziej przyjazny rodzinom z dziećmi.
Skorzęcin to Wielkopolska Ibiza, ale też miejsce do odpoczynku
Utarło się już w świadomości Wielkopolan, że Skorzęcin to wielka imprezownia. Może i tak było, ale dawno temu. O ile działa jeden rewelacyjny klub Źródełko, to czasy średnio kulturalnych awantur i skandali już dawno minęły! Czas spojrzeć na Skoja bardziej przychylnym okiem, a jest na co patrzeć, bo rok temu zmienione władze gminy przyłożyły się do zmian.
- Będą cztery boiska do siatkówki, na razie mamy dwa. Widzimy ogromne zainteresowanie sportem, dlatego też będą organizowane tego lata liczne sportowe wydarzenia i turnieje. Planujemy też animacje dla dzieci. W tym roku zwiększona została ochrona, a w terenie mamy ponad 70 kamer. Chcemy, by każdy czuł się bezpiecznie - podaje Małgorzata Gradziuk z Urzędu Miejskiego w Witkowie.
Skorzęcin: 7 ratowników codziennie czuwa nad plażowiczami
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to w Skoju nie ma przypadków. Plaży w godzinach 10-18 pilnuje aż 7 wykwalifikowanych ratowników (obowiązek to posiadanie min. 4 ratowników), otwarto na nowo punkt medyczny. To jednak nie koniec, bo mało kto wie, że nad plażowiczami ratownik czuwa także po godzinach.
- Codziennie latem między godziną 18 a 22 mam dyżur na plaży, czuwam nad bezpieczeństwem. Nigdzie w Wielkopolsce nie ma tak wielu ratowników
- podaje koordynator ratowników wodnych, a jednocześnie ratownik wodny i medyczny, Artur Baranowski. Warto zapamiętać numer 601 100 100 i pobrać aplikację „Ratunek”, która w razie wodnych wypadków ułatwia wezwanie pomocy.
Jeśli już rodziny mają dość plażingu i opalingu, to warto się trochę rozruszać. Oprócz wspomnianych boisk i placów zabaw, to właśnie w Skorzęcinie powstał jeden z największych w Polsce parków wodnych, Water Fun! Na działce na skraju plaży od molo na zachód Emil Tuszyński ze wspólnikiem w wodzie ustawili ponad 100 dmuchanych elementów, a wśród nich prawdopodobnie największa w kraju wodna tyrolka! Ta atrakcja cieszy się wielkim zainteresowaniem! Co najważniejsze – jest bezpieczna, nie są wpuszczani tam ludzie pod wpływem alkoholu, a każdy obowiązkowo musi mieć specjalistyczny kapok z zapięciem dolnym uniemożliwiającym ewentualne podtopienie.
- Bywają dni, że mamy po kilkaset klientów jednego dnia. Nasz rekord to jest ok 900 kilka osób na placu w ciągu jednego dnia. Plac jest podzielony na różne poziomy trudności i zapraszamy nie tylko dzieci na strefę zieloną, bo mamy też strefę niebieską – trudniejszą i czerwoną – najtrudniejszą. To tam jest tyrolka i małpi gaj inspirowany placem z Ninja Warrir. Jest o tyle trudno, że trzeba złapać uchyty, które są powieszone na łańcuchach. Sam parę razy wpadłem do wody. Jeśli chodzi o klimat w Skorzęcinie to zdecydowanie nie jest tylko imprezownia. Wiele się zmieniło na lepsze
- mówi Tuszyński, który prowadzi na wydzierżawionej działce przy plaży mini gastronomię. Chwali się, że to właśnie tam można zjeść najpyszniejsze lody, a sam jest fanatykiem popcornu, więc kukurydzę sprowadza z Ameryki i jest robiona na specjalnym maśle. Ta część plaży jest bardzo spokojna i co dla niektórych ważne – przyjazna psom.
Wielki park wody, pyszne jedzenie i karaoke dla wszystkich. To Skorzęcin latem 2025
Zmieniło się dużo także w gastronomii. Choć Aleja Handlowa słynie z kebabów, pojawiły się też burgery i pizza z pieca opalanego węglem. Przy kortach tenisowych z kolei od pięciu sezonów food trucki prowadzi małżeństwo: Ewa i Szymon. To tam w Skorzęcinie można zjeść najlepszego burgera, ale i zestaw obiadowy w dobrej cenie!
- My serwujemy pyszne zapiekanki, wszystko robimy my, sami – mówi Ewa, krojąc bułkę. – Mieliśmy tu kebab, ale ileż można tych kebabów jeść? Wprowadziliśmy burgery, mamy bardzo dobre rzemieślnicze mięso.
- podaje kobieta z uśmiechem, dodając, że widać pierwszych urlopowiczów, choć największy tłok przewidziany jest na początek sierpnia. Już teraz wieczorami przy jej food truckach wieczorem odbywają się niebywałe koncerty – karaoke, na które może przyjść absolutnie każdy, ale najwięcej przychodzi rodzin z dziećmi.
- Właśnie na rodziny jesteśmy najbardziej nastawieni. Jak długo prowadzę tutaj biznes, nie mieliśmy ani jednej interwencji policji. Jest przyjaźnie i spokojnie
- dodaje przesympatyczna właścicielka food trucków zaraz przy tenisowych kortach.
Lato w Skoju z rodziną: będzie co robić
To właśnie do Willi na Skarpie, pięknego pensjonatu, który choć wybudowany w czasach PRL-u, jest wspaniale utrzymany, przyjeżdżają rodziny z dziećmi.
- U nas nie ma burd, jesteśmy nastawieni na wczasowiczów z rodzinami. Widzę pewną pokoleniową zmianę. Ci, którzy byli u nas 10, 15 lat temu jako młodzi, dzisiaj przyjeżdżają z rodzinami, żonami, dziewczynami. Tutaj się dobrze wypoczywa
- podaje Renata Maćkowiak, współwłaścicielka Willi na Skarpie, która podkreśla, ze obecnie Skorzęcin to nie tylko miejsce na głośne imprezy. Wie co mówi, bo prowadzi pensjonat od prawie 30 lat! Tam wypoczywają całe rodziny. Pensjonat ma 8 pięknie urządzonych i zadbanych pokoi (czuć w nich kobiecą estetykę) z aneksami kuchennymi i osobnymi łazienkami. Jest położony zaraz koło schodów prowadzących do plaży. Wszędzie jest blisko, ale jednocześnie z uwagi na umiejscowienie budynku jest też niezwykle spokojnie. Jest sielsko-anielsko, a do plaży zaledwie 300 metrów.