Niesamowite odkrycie: DNA odkrywa prawdę o starożytnych Egipcjanach
Mężczyzna żył w starożytnym królestwie Egiptu w trzecim tysiącleciu p.n.e. Jego ciało odkryto w grobowcu w Nuwayrat, w Egipcie w 1902 r. i znajdowało się w ceramicznym naczyniu.
Porównano genom starożytnego mężczyzny z próbkami tysięcy próbek DNA
Ekstrakty DNA pobrano z korzeni zęba a następnie porównano jego genom ze zbiorem tysięcy znanych próbek DNA.
W przeciwieństwie do większości innych starożytnych Egipcjan, ciało było wyjątkowo dobrze zachowane. Przed tym zsekwencjonowano tylko trzy starożytne egipskie genomy.
Naukowcy doszli do wniosku, że 80% materiału genetycznego mężczyzny pochodzi od starożytnych ludzi z Afryki Północnej, a 20% od ludzi z Azji Zachodniej i Mezopotamii.
„Złożenie w całość wskazówek z DNA, kości i zębów pozwoliło zbudować kompleksowy obraz” — mówiła autorka badania dr Adeline Morez Jacobs, badaczka na Uniwersytecie w Liverpoolu.
Nauka potrafi powiedzieć wiele o starożytnych mieszkańcach
Badacze mają nadzieje, że kolejne próbki DNA ze starożytnego Egiptu pozwolą na dokładniejsze ustalenie, kiedy rozpoczął się ten ruch z Azji Zachodniej. Przynajmniej część populacji egipskiej wywodzi się głównie z ludności miejscowej.
„To było niezwykle interesujące, bo oznacza, że kultura egipska i wschodnia część Żyznego Półksiężyca wpływały na siebie nawzajem przez tysiąclecia” – dodała Jacobs.