Tarnów: miliony z funduszy szwajcarskich. Już planują, na co je wydać
Szansa na miliony dla Tarnowa
Tarnów kilka lat temu z powodzeniem sięgnął po fundusze norweskie. W ramach projektu „Nowe spojrzenie na miasto” udało się m.in. wyremontować dawny pałac ślubów przy ul. Gumniskiej, dokonano nasadzeń nowych drzew, m.in. przy ul. Słonecznej, wykonano woonerf na Krakowskiej a także zainicjowano Tarnowski Szlak Maszkaronów. Wtedy miasto pozyskało 16 milionów złotych.
Teraz jest duża szansa na pozyskanie ponad czterokrotnie większej kwoty w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Przygotowany kilka miesięcy temu przez magistrat wniosek został bowiem oceniony najwyżej w kraju, a spodziewane dofinansowanie może wynieść nawet 80,7 mln zł, co stanowi blisko 90 proc. kosztów całego projektu.
- Jesteśmy w połowie drogi. Przed nami pięć miesięcy przygotowywania konkretnych propozycji projektów, sprecyzowanie większych zadań oraz podpisanie umowy o dofinansowanie. To będzie wymagało jeszcze dużo pracy – przyznaje Rafał Koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.
Niemniej jednak, wysoka ocena wniosku złożonego przez miasto daje podstawy sądzić, że podpisanie umowy i przekazanie środków w zadeklarowanej kwocie, może nie jest jeszcze formalnością, ale - jak zauważa Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa - jest wysoce prawdopodobne.
- Projekt jest kompleksowy i zakłada realizację różnych działań na terenie miasta – wyjaśnia prezydent. - Tak, jak kiedyś fundusze norweskie, tak teraz i szwajcarskie otwierają przestrzeń do realizacji zarówno projektów twardych, jak choćby „Pałac Miejskich Talentów”, z którego osobiście bardzo się cieszę, bo modernizacja Pałacu Młodzieży była dla mnie od początku kadencji jednym z kluczowych zadań, a także szeregu projektów miękkich-kompetencyjnych – wylicza Jakub Kwaśny.
Na co trafią pieniądze?
W sumie, w projekcie pod nazwą „Idea Tarnów” zapisanych zostało dwanaście uzupełniających się działań. Najdroższe z nich – wycenione na ponad 35 milionów złotych dotyczy dokończenia modernizacji ulicy Lwowskiej – na odcinku od szpitala św. Łukasza do południowej obwodnicy miasta. Wraz z nową, rozbudowaną drogą pojawić mają się wzdłuż niej chodniki oraz ścieżka rowerowa.
Zadanie dotyczące Pałacu Młodzieży zakłada nie tylko wyczekiwaną modernizację zabytkowego budynku przy ul. Piłsudskiego, ale także zniesienie barier architektonicznych oraz unowocześnienie oferty edukacyjnej. Wartość działania to blisko 25 mln zł.
W mieście planowana jest także rewitalizacja terenów zielonych w różnych częściach Tarnowa, w tym parków na Piaskówce i w Mościcach, gdzie wytyczone mają zostać m.in. nowe alejki i ścieżki dydaktyczne z przystankami edukacyjnymi.
W projekcie znalazło się także zadanie polegające na zwiększeniu retencji wodnej oraz poprawie systemu odprowadzania wód deszczowych, poprzez m.in. odmulanie dna, wykaszanie oraz usunięcie zatorów. Wykonana ma zostać także kanalizacja deszczowa przy ul. Sosnowej.
Projekt zakłada także wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne lampy LED, budowę nowego oświetlenia m.in. przy ul. Zaremby, Boznańskiej i Zamkniętej, modernizację systemu miejskiego monitoringu, opracowanie nowoczesnego systemu ostrzegania mieszkańców, a także wzmocnienie ochrony miejskich systemów informatycznych oraz utworzenie w Tarnowie Samorządowego Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Nowością ma być także „Taxi Help”, zakup specjalnego pojazdu do świadczenia usług transportowych dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, którym będą mogli dostać się m.in. do lekarza, na rehabilitację, do urzędu czy zostaną im dostarczone zakupy.
Pobudzili kreatywność urzędników
- Obejmując urząd prezydenta zastałem powołany zespół do spraw projektu. Odwróciliśmy jednak sposób przygotowania wniosku w ten sposób, że zaprosiliśmy wszystkich pracowników urzędu i jednostek miejskich do składania fiszek projektowych, pobudzając ich kreatywność. Stąd tak duża różnorodność zadań, które łączy „Idea Tarnów”. Cieszę się, że zostało to docenione przez zewnętrznych ekspertów - komentuje Jakub Kwaśny.
Ostatni z punktów projektu zakłada zwiększenie aktywności społecznej i udziału mieszkańców w procesach decyzyjnych. Powstać ma m.in. punkt konsultacyjny dotyczący inwestycji miejskich i budżetu obywatelskiego.
Jeżeli miasto otrzyma środki to realizacja zadań ruszy od stycznia 2026 roku i potrwa do połowy 2029 roku.