Termomodernizacja w stolicy – jak warszawiacy mogą zaoszczędzić na rachunkach?
Co to jest termomodernizacja budynków?
Przez termin termomodernizacji należy rozumieć działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Efektem mają być z korzyści środowiskowe i oszczędności w eksploatacji.
Wyłącznie pozytywne skutki dla planety nie są wystarczającą zachętą do podjęcia działań, szczególnie jeżeli gospodarstwo musi ponieść wielotysięczne wydatki. Dużo większą motywacją jest obniżenie rachunków za ogrzewanie i zwiększenie efektywności energetycznej, zwłaszcza przy stale rosnących cenach paliw stałych i coraz droższej energii elektrycznej. Podjęte działania podnoszą także komfort cieplny w budynku.
Prace wchodzące w zakres termomodernizacji:
- Ocieplenie przegród budowlanych (ściany zewnętrzne, dachy, stropodachy, podłogi).
- Modernizacja systemów grzewczych (wymiana starych kotłów, instalacja pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, wymiana grzejników).
- Modernizacja systemów wentylacyjnych i instalacja rekuperacji.
- Wymiana stolarki na okna i drzwi o lepszych parametrach termoizolacyjnych.
- Modernizacja instalacji c.w.u.
Zielona Wizja Warszawy. Stolica z ambitnym planem redukcji gazów cieplarnianych
W całej UE redukcja emisji CO2 do końca trzeciej dekady XXI wieku – względem 1990 roku – ma sięgnąć 55 proc. Nadal wydaje się to mało prawdopodobne, tymczasem jeszcze ambitniejsze plany ma Warszawa. Wedle Zielonej Wizji Warszawy, stolica ma zredukować emisję gazów cieplarnianych do 2030 roku o 40 proc. Celu nie uda się osiągnąć bez wysokich nakładów na procesy termomodernizacji budynków.
Wyliczenia warszawskiego ratusza wskazują, że elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają za ok. 70 proc. emisji CO2 w stolicy. Łącznie proces termomodernizacji może dotyczyć przeszło 150 000 warszawskich budynków. Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy, do roku 2035 głębokiej termomodernizacji ma być poddane 36 proc. budynków mieszkalnych i komercyjnych. 15 lat później odsetek ma wynieść już 81 proc.
Wsparcie finansowe dla termomodernizacji budynków w Warszawie. Skąd brać środki?
Koszty termomodernizacji ponoszone przez gospodarstwa domowe różnią się w zależności od stanu technicznego budynku, zakresu prac i oczekiwanych efektów. Wielokrotnie mogą to być wydatki idące w dziesiątki tysięcy złotych. Liczne gospodarstwa nie mają wystarczających oszczędności, żeby przeprowadzić generalne remonty. Pozostałe nie chcą likwidować poduszki finansowej, a kolejne zwyczajnie nie widzą sensu ponoszenia wysokich nakładów w zamian za kilkusetzłotowe oszczędności.
Dlatego stworzono programy wsparcia finansowego mające zachęcać beneficjentów do angażowania środków w termomodernizację budynków. Długa lista programów skierowanych do mieszkańców jest dostępna także w stolicy:
- Czyste Powietrze – program skierowany do beneficjentów zdecydowanych na wymianę starych kotłów na paliwa stałe, ocieplenie budynków, wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną, mikroinstalacje PV oraz instalacje c.o. i c.w.u.
- Stop Smog – program wspierający wymianę nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych.
- ELENA – program mający na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych komunalnych.
- Ciepłe Mieszkanie – program oferujący dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, skierowany do właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.
Ponadto wsparcia finansowego można szukać w ramach miejskich dotacji z budżetu Warszawy. Wydatki poniesione na termomodernizację podatnicy mogą też odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Rocznie odliczyć można nawet 53 000 zł na osobę.
Oszczędny Dom – kompleksowe wsparcie w zakresie termomodernizacji
Beneficjenci programów wsparcia mogą ubiegać się o pomoc indywidualnie lub z udziałem firm specjalizujących się w pozyskiwaniu dotacji. Skorzystanie z pomocy specjalistów to oszczędność czasu i zminimalizowanie ryzyka błędów. Doświadczeni eksperci zajmą się przygotowaniem dokumentów, a przy kompleksowym wsparciu również przeprowadzą audyt energetyczny, pomogą w doborze materiałów i systemów grzewczych oraz dopilnują realizacji inwestycji.
Dobrym przykładem jest inicjatywa "Oszczędny Dom". To specjalny i kompleksowy program wsparcia beneficjentów przygotowany przez Leroy Merlin przy partnerstwie SM Project.
Specjaliści wykonają audyt, a następnie dobiorą i zamontują odpowiednie urządzenia. Natomiast eksperci od dotacji pomogą w pozyskaniu funduszy. To kompleksowa pomoc, począwszy od doradztwa w wyborze odpowiedniego programu, poprzez przygotowanie wniosku, aż do rozliczenia projektu. Wiedza i doświadczenie ekspertów pozwalają zwiększyć szanse na otrzymanie dotacji oraz efektywne wykorzystanie pozyskanych środków.
Ze względu na możliwe nadużycia dotacje na termomodernizację podlegają szczegółowemu rozliczeniu. Wnioskodawca musi udokumentować wydatki objęte dofinansowaniem, a błędy w dokumentacji skutkują zatrzymaniem środków lub koniecznością zwrotu otrzymanych funduszy. Dlatego korzystanie z profesjonalnego wsparcia to nie tylko poprawa efektywności energetycznej domu i niższe rachunki za energię, ale również gwarancja dopełnienia wszystkich wymogów formalnych.