Toruń: Co z kamerami na jednym z osiedli?
W Toruniu ma być bezpieczniej: torunianie z Jaru pytają o kamery na osiedlu
Temat kamer na Jarze, będących częścią systemu miejskiego monitoringu, odżył przy okazji zapowiedzi prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Chodzi o poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście po tragicznej śmierci młodej kobiety, zaatakowanej w parku Glazja. Prezydent zapowiedział między innymi rozbudowę i modernizację systemu monitoringu, czyli także montaż kamer w kolejnych miejscach w Toruniu. Plany te nie obejmują jednak Jaru.
- Dlaczego to osiedle nie zostało uwzględnione w zapowiedzi? - pyta Czytelnik "Nowości" z Jaru (imię i nazwisko do wiad. red.). - Przybywa tutaj mieszkańców. Po osiedlu kręcą się różne podejrzane osoby. Budowa osiedla trwa od ponad dziesięciu lat, więc chyba czas najwyższy, by zostało objęte miejskim monitoringiem.
Torunianie z Jaru przypominają sytuację z ostatnich miesięcy, gdy wandal zniszczył bazgrołami elewacje wielu budynków na osiedlu.
- Można uznać, że wykorzystał brak kamer miejskiego monitoringu. Z nimi na osiedlu byłoby znacznie bezpieczniej - podkreśla Czytelnik z Jaru.
Kamery na Jarze w Toruniu: zapowiedź prac nad dokumentacją i spotkania
Jak obecnie wygląda sytuacja z kamerami na Jarze? Z odpowiedzi, którą uzyskaliśmy z Urzędu Miasta Torunia wynika, że jest ich pięć. Zainstalowane są w jednej części rozległego osiedla - przy stawie Kapitana. Urząd zapewnia, że w najbliższych latach ich liczba się zwiększy.
- Planujemy, że w tym roku powstanie dokumentacja techniczna dla kolejnych 22 punktów kamerowych w mieście. Część z nich będzie obejmowała wytypowane rejony na osiedlu Jar. Jest szansa, że te kamery zaczną działać w 2026 roku - wyjaśnia Marcin Lutowski, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności UMT.
Urząd przypomina, że co roku zwiększa się liczba punktów kamerowych w Toruniu. Przy planowaniu kolejnych brane pod uwagę są wnioski radnych Rady Miasta Torunia, rad okręgów, mieszkańców, własne analizy UMT. Pod uwagę brane są oczywiście oraz opinie służb: policji i straży miejskiej.
- Na wrzesień planujemy spotkanie na Jarze z udziałem przedstawicieli policji i straż miejskiej, jak również rady okręgu z tej części miasta. Tematem będzie kwestia bezpieczeństwa i rozbudowy systemu wizyjnego na osiedlu - zapowiada dyrektor Lutowski.
System monitoringu wizyjnego Torunia: tyle kamer jest, a tyle wkrótce będzie
Przypomnijmy, że obecnie system monitoringu wizyjnego w Toruniu obejmuje:
• 553 kamery w systemie miejskim,
• 132 kamery w systemie osiedlowym.
W ostatnich dwóch latach liczba punktów kamerowych w Toruniu powiększyła się o 134 (wzrost o prawie 32 procent):
- w roku 2023 o 72 - głównie na osiedlu Na Skarpie, Rubinkowie oraz Bydgoskim Przedmieściu;
- w roku 2024 o 62 - w rejonie Zespołu Staromiejskiego, Wrzosów i Piasków.
Obecnie UMT realizuje (ze wsparciem środków zewnętrznych) dwa projekty "kamerowe": "Modernizacja systemu monitoringu wizyjnego dla obszaru rewitalizacji obejmującego: Stare Miasto i Bydgoskie Przedmieście” oraz “Wymiana 34 punktów kamerowych na Starym Mieście i Bydgoskim Przedmieściu”.
- Po zakończeniu zaplanowanych działań w zakresie modernizacji i rozwoju systemu wizyjnego miasta liczba kamer wzrośnie do 765 - dodaje dyrektor Marcin Lutowski.