Tysiące biegaczy upamiętni Powstanie Warszawskie. Jak co roku ruszą w nocy przez miasto. Oto trasa biegu i szczegóły
34. edycja biegu
Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja Maraton Warszawski po raz kolejny organizują Bieg Powstania Warszawskiego. To już 34. edycja cyklicznego święta biegaczy, które zarazem ma upamiętnić wydarzenia z 1944 roku. - Uczestnicy pokonają ścieżki, które były niemymi świadkami heroicznych wydarzeń sierpnia 1944 roku, czyniąc z tego biegu coś więcej niż tylko sportową rywalizację - to forma upamiętnienia - zapowiadają organizatorzy.
Jak dodają, każdy pokonany odcinek tej trasy stanowi swoistą lekcję historii i wyraz szacunku dla powstańców - zarówno tych znanych z imienia, jak i tych, których nazwiska pozostają nieznane. Do wyboru są dwa dystanse: 5 (start o 20:30) i 10 km (start o 21:20). Dostępna jest też wersja wirtualna - umożliwia pobiegnięcie dowolnej trasy.
Tak wyglądał Bieg Powstania Warszawskiego rok temu
Organizatorzy podkreślają, że liczba miejsc jest ograniczona. Limit uczestników wynosi 5000 osób w biegu na dystansie 5 km oraz 7500 osób w biegu na dystansie 10 km. Uczestników biegu na dystansie 5 km obowiązuje limit czasu wynoszący 60 minut, liczony od strzału startera oraz 90 minut dla dystansu 10 km. Rejestracja możliwa jest pod poniższym linkiem.
Znamy trasę
Trasa biegu obejmie m.in. fragment ulicy gen. Władysława Andersa, która doznała znacznych zniszczeń w trakcie Powstania, a także ulicę Zakroczymską. To właśnie tam, 30 sierpnia 1944 roku, 32 żołnierzy batalionu „Zośka” Armii Krajowej oddało życie w obronie Starówki. Oba biegi zaczną się na ul. Bonifraterskiej.
Biegnący na 5 km pokonają po drodze m.in. Plac Inwalidów, a z ulicy Krasińskiego skręcą w Wybrzeże Gdyńskie, by zakończyć na Konwiktorskiej po skręceniu z wspomnianej ul. Zakroczymskiej. Biegnący na 10 km z Krasińskiego pobiegną dalej na północ do Gwiaździstej, obiegną Kępę Potocką, a następnie wrócą na południe Wybrzeżem Gdyńskim i zakończą w tym samym miejscu co biegnący krótszą trasą.