Reforma MEN może być niezgodna z prawem
W tym artykule:
RPO interweniuje w sprawie katechetów. Część z nich może stracić pracę w wyniku reform MEN. Działania resortu są niezgodne z prawem?
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministry edukacji z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie organizacji lekcji religii w szkołach. Chodzi konkretnie o ochronę praw nauczycieli religii w związku ze zmniejszeniem liczby godzin nauki tego przedmiotu w szkołach.
Wątpliwości Marcina Wiącka przede wszystkim wzbudziła kwestia nie zachowania stosownych okresów przejściowych i zapewnienia ochrony praw nauczycieli przy wydawaniu rozporządzenia przez MEN.
„Zmniejszenie liczby godzin religii, niepoprzedzone działaniami dostosowawczymi i osłonowymi, może rodzić wątpliwości w kontekście zasady ochrony pracy wynikającej z art. 24 Konstytucji RP” – zaznaczył RPO.
Już wcześniej rzecznik pytał MEN, czy przed przystąpieniem do pracy nad rozporządzeniem Ministerstwo Edukacji Narodowej oszacowało, ile osób może z tego powodu stracić pracę, oraz czy rozważane były jakiekolwiek okresy przejściowe albo mechanizmy pomocowe dla tej grupy nauczycieli.
Coraz więcej skarg katechetów. Obawiają się o swój byt
Marcin Wiącek wskazuje, że zgodnie z szacunkami Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ) liczba świeckich katechetów, którzy stracą pracę na początku nowego roku szkolnego, będzie wyższa niż podawana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liczba 10 tysięcy, a część osób będzie miała drastycznie ograniczony wymiar zatrudnienia.
„Ponadto do mojego Biura wpływały skargi katechetów, którzy informowali, iż w czasie przewidzianym na wprowadzenie zmian w szkołach nie są w stanie uzupełnić swoich kwalifikacji ani zdobyć nowych, tak aby np. uczyć nowych przedmiotów” – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich.
O tym problemie w rozmowie ze Strefą Edukacji mówił także Piotr Janowicz, przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
„Stajemy się pracownikami-widmami. Nie jesteśmy w stanie pojąć logiki MEN”. Jak podkreślał, zmiany uderzają w całe środowisko nauczycieli religii, pozostawiając ich bez wsparcia i z niepewną przyszłością zawodową.
RPO zwrócił uwagę na poczucie dyskryminacji, brak zrozumienia i niedocenienie grupy zawodowej nauczającej religii w szkołach. W oczekiwaniu na stanowisko resortu, wielu katechetów mierzy się dziś z obawą o byt i przyszłość zawodową.