Ukraińcy dyskryminowani na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? Tylko ci kandydaci mają odejmowane punkty przy rekrutacji
Ukraińcy dyskryminowani przy rekrutacji na studia?
Ania skończyła szkołę podstawową w Polsce, później postanowiła wrócić do Charkowa, we wschodniej Ukrainie. Na studia wróciła do Poznania, w tym roku rekrutowała się na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. W Ukrainie dziewczyna zdawała NMT, czyli Narodowy Test Wieloprzedmiotowy. To ukraiński egzamin wstępny na studia licencjackie, który zastąpił ZNO (Zewnętrzne Niezależne Testowanie). Wyniki uznawane są przez polskie uczelnie za wyniki z matury rozszerzonej.
- W jeden dzień zdają wszystkie przedmioty. Ania mówiła, że szła do bunkra pod jakąś szkołę, żeby to napisać. Siedzieli tam parę godzin i pisali wszystko po kolei - opowiada Ewa Wozińska, która pomagała Ani przy rekrutacji.
Z każdego przedmiotu mogła otrzymać maksymalnie 200 punktów, miała z nich po ok. 70-80 proc. Kiedy wbiła wyniki na stronie rekrutacji, okazało się, że ma mniej więcej 55 punktów na 100 możliwych.
- W biurze rekrutacji dowiedziałam się, że wyników kandydatów z Ukrainy nie przelicza się na procenty. Od ich wyniku odejmuje się 100 punktów - mówi Wozińska.
W przypadku, gdy dany kandydat miał 80 proc. z przedmiotu (czyli 160 punktów), w przeliczeniu w rekrutacji otrzyma 60/100 punktów (60 proc.).
Cudzoziemcy z innych krajów mają inne przeliczniki
Takiej zasady nie ma przy rekrutacji kandydatów z Białorusi, Rosji czy Litwy. Tam uwzględniany jest faktyczny wynik uzyskany przez kandydata. W przypadku Kazachstanu wynik przeliczany jest indywidualnie. W tabeli wymieniono jeszcze Wielką Brytanię i Niemcy.
- W przypadku innych krajów niż wymienione w tabeli, wyniki z wymaganych przedmiotów, przelicza się proporcjonalnie na procenty nowej matury, przy uwzględnieniu skali ocen stosowanej w kraju wydania tego dokumentu [...] - możemy przeczytać na stronie UAM.
Inaczej jest w przypadku uczelni medycznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, w tym na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tak jak w przypadku innych narodowości, dla wyników ZNO lub NMT obowiązuje skala ciągła od 0 do 100 punktów.
Tabela, w której zamieszczone są przeliczniki, jest załącznikiem do uchwały Senatu UAM z 17 czerwca 2024 roku. Niektórzy z pracowników sugerują, że "trudniejsze" warunki rekrutacyjne dla kandydatów z Ukrainy mogą mieć związek z protestami studenckimi w 2021 roku. Wtedy, po ogłoszeniu wyników rekrutacji internet zalała fala komentarzy, że poznański uniwersytet przyjął studentów m.in. z Ukrainy i Białorusi kosztem polskich maturzystów.
Wysłaliśmy pytania do Biura Prasowego UAM. Czekamy na odpowiedź.