Ustka: 17 najbardziej niezwykłych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wakacyjne cuda: 2-metrowy miś, nawiedzona latarnia morska i inne
W tym artykule:
Co robić na wakacjach w Ustce? Moc atrakcji dla turystów w każdym wieku!
Co roku tłumy Polek i Polaków spędzają wakacje w Ustce i trudno się dziwić. Ustka to świetny wybór na urlop dla wszystkich, którzy kochają morze, a przy okazji lubią zwiedzać zabytki i odwiedzać tajemnicze miejsca. Nie brakuje tu także atrakcji dla rodzin z dziećmi.
Ustka pomoże ci też zaleczyć choroby układu oddechowego, skóry i reumatyzm. Miasteczko ma status uzdrowiska – leczy tu zarówno klimat, jak i powietrze pełne jodu, nasycone zapachem żywicy z okolicznych lasów sosnowych. W Ustce chętni mogą też wypróbować lecznicze właściwości torfu (borowiny) i solanek w jednym z 4 sanatoriów i 3 zakładów wodolecznictwa.
Ustka to jednak przede wszystkim jedno z centrów nadmorskiego wypoczynku i zabawy, zwłaszcza w okresie wakacji. Jakie atrakcje czekają w Ustce na dorosłych i dzieci tego lata? Zapraszam do galerii, w której znajdziesz 17 najbardziej niezwykłych miejsc w Ustce, które warto odwiedzić w czasie weekendu, urlopu lub wakacji nad Bałtykiem.
Ustka – mapa
Ustka leży u ujścia rzeki Słupi, na Wybrzeżu Słowińskim, w woj. pomorskim.
Czytaj też: Kołobrzeg: miasto, które uzdrawia. Co zobaczyć w Kołobrzegu? Najciekawsze atrakcje, cennik i godziny otwarcia
Wakacje w Ustce pełne atrakcji. Które miejsca najbardziej warto odwiedzić?
Wśród najciekawszych atrakcji Ustki znajdziesz m.in.:
- 2-metrowego misia do przytulania i inne atrakcje dla dzieci
- Tajemniczy staw upiorów
- Willę wzniesioną dla samego Bismarcka
- Muzeum z zabytkowymi gofrownicami
- Murale stworzone przez japońskiego artystę
- Nawiedzoną latarnię morską
- Uroczą starówkę, w której poczujecie się jak w pruskim miasteczku
Oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek Ustki.
Zapraszam do galerii pełnej inspiracji na weekend, urlop i wakacje w Ustce!
Najlepsze atrakcje Ustki
Obrotowa kładka dla pieszych na Słupią
Od 2013 r. przejście z zachodniej na wschodnią stronę wybrzeża w Ustce jest szybsze, łatwiejsze i bardziej ekscytujące niż przedtem. Mieszkańcom i turystom służy specjalna ruchoma kładka, przerzucona nad kanałem portowym, długa na 58 m i szeroka na 4 m.
Latem kładka otwierana jest dla pieszych o każdej pełnej godzinie na 20 minut, zaczynając od 7:00 i kończąc o 24:00. Po zmierzchu kładka jest dodatkowo ładnie iluminowana.
Warto uwzględnić ten obiekt w czasie spaceru po Ustce.
Latarnia morska w Ustce
Przy ujściu Słupi do Bałtyku wznosi się latarnia morska, wzniesiona w 1892 r. w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Mierzy niecałe 20 m wysokości, nie jest więc bynajmniej najbardziej imponująca na polskim wybrzeżu, ale warto ją odwiedzić, choćby dlatego, że z tarasu widokowego rozciąga się piękna panorama Ustki.
W latarni nie pracują już latarnicy – jest w pełni zautomatyzowana. Podobno jednak wieczorami można spotkać w jej murach ducha latarnika.
Nieopodal latarni wznosi się ciekawy i poruszający Pomnik Ludziom Morza, ukazujący matkę, oczekującą na powrót z połowu swego syna. Monument upamiętnia wszystkie ofiary wodnego żywiołu.
Falochron wschodni, czyli molo w Ustce z pomnikiem syrenki
Choć w Ustce nie ma klasycznego molo, jak np. słynny pomost w Sopocie, miasto ma do zaoferowania ciekawy zamiennik: falochrony, po których równie chętnie przechadzają się turyści, co mewy i inne morskie ptaki. Falochron wschodni to przedłużenie usteckiej promenady, a jego główną ozdobą jest pomnik syrenki, trzymającej w dłoni łososia, wykonany przez Michała Rosa.
Z syrenką wiążę się oczywiście legenda o tym, jak to dzielne stworzenie ratowało od śmierci głodowej biedną starą kobietę, oczekującą na powrót z morza swego syna. Syrenka codziennie przynosiła kobiecie łososia.
Stara osada rybacka
W Ustce miłośnicy zabytków i klimatycznych miejsc powinni odwiedzić teren dawnej starej osady rybackiej między ulicami Marynarki Morskiej i Czerwonych Kosynierów. Zachował się tu średniowieczny układ wsi owalnicowej i piękna zabudowa szachulcowa, przypominająca kolorystyką mur pruski.
Na terenie starej osady w Ustce warto odwiedzić tzw. Zaułek Kapitański na rogu Marynarki Polskiej i Zaruskiego, dziś skwer im. Jana Pawła II z makietą dawanej Ustki, a także zabytkową Czerwoną Szopę, w której do 2010 r. mieściła się stacja ratownictwa wodnego.
Bunkry Bluchera
Ustka ma też atrakcję dla miłośników militariów i historii II wojny światowej. Przy zachodnim falochronie wznosi się zabytkowa bateria zaporowa i przeciwlotnicza z 4 stanowiskami z żelbetonu. Umocnienia wznieśli Niemcy w latach 30. XX w.
Dziś turyści mogą zwiedzać podziemny bunkier ze zrekonstruowanym wnętrzem i uzbrojonymi manekinami w mundurach. Muzeum we wnętrzu bunkrów Bluchera jest multimedialne, turyści mogą wysłuchać prelekcji wygłaszanej przez hologram żołnierza, obejrzeć film 3D, a latem skorzystać także z dodatkowych atrakcji, jak strzelnica i paintball.