W 233 domach mieszkańców Gorlickiego zamontowane zostaną magazyny energii. Związek Gmin Ziemi Gorlickiej podpisał umowę na dofinansowanie
- Już na etapie składania wniosku wiedzieliśmy, że ten projekt to szansa dla wszystkich, którzy rozliczają się z dostawcą energii w nowej, giełdowej formie rozliczeń – mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic, a zarazem przewodniczący Związku Gmin Ziemi Gorlickiej. - Te osoby jeśli nie spożytkują wyprodukowanej przez swoją instalację fotowoltaiczną energii na bieżąco, oddają ją po zaledwie około 0,30 zł za kilowat. Natomiast w czasie niedoboru energii ze swojej instalacji, kupują od dostawcy za blisko złotówkę. - dodaje. - Projekt daje szansę na magazynowanie energii w swego rodzaju „baterii”, a potem korzystanie z niej w gospodarstwie domowym. To zdecydowanie zwiększy efektywność wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii – dodaje Rafał Kukla.
To właśnie Związek Gmin Ziemi Gorlickiej zorganizował nabór beneficjentów projektu na terenie Gorlickiego. Na listę zainteresowanych instalacją magazynów energii wpisało się blisko 233 osoby. Wszystkie złożyły wstępne deklaracje w stosownych do miejsca zamieszkania urzędach gmin.
Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał do dofinansowania osiem projektów, w ramach których na terenie Małopolski powstanie 680 magazynów energii w tym 654 w budynkach mieszkalnych i 26 w budynkach użyteczności publicznej. Środki finansowe przeznaczone na realizację tych projektów to łącznie blisko 19 mln złotych, a dofinansowanie ma sięgać 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Magazyny mają zwiększyć efektywność wykorzystania energii z istniejących instalacji Odnawialnych Źródeł Energii nie tylko przy budynkach użyteczności publicznej, ale przede wszystkim przy budynkach prywatnych. Największy wniosek, na 233 magazyny energii złożył Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, uzyskując 5,8 mln złotych dofinansowania.
- W najbliższych tygodniach jako beneficjent projektu – Związek Gmin Ziemi Gorlickiej przy wsparciu specjalistów z zakresu OZE dokona aktualizacji Programu Funkcjonalno-Użytkowego opracowanego na potrzeby realizacji projektu - mówi Rafał Kukla. - W związku z tym możemy zwrócić się do Państwa z zapytaniami dotyczącymi ewentualnej aktualizacji danych zawartych w ankiecie, którą wypełnialiście w roku 2024 - dodaje.
Kolejnym krokiem będzie wybór firmy - kancelarii prawnej, która poprowadzi unijne postępowanie o zamówienie publiczne w celu wyłonienia generalnego dostawcy.
- Zakładamy, że dostawa i montaż magazynów energii będzie realizowana w latach 2025-2026 - dodaje burmistrz Gorlic.
Jeżeli od momentu przeprowadzenia wizji technicznej w 2024 roku nastąpiła jakakolwiek zmiana dotycząca danych zawartych w wypełnianej ankiecie oraz/lub w profilu zużycia energii UM prosi o przesłanie informacji na adres e-mail zwiazekgmin@gmail.com . Jeżeli na tym etapie ktoś podjąłby decyzję o rezygnacji z udziału w projekcie – również proszony jest o pilny kontakt, gdyż wiele osób czeka na wolne miejsce w programie.