W sobotę ulicami Szczecina przejdzie Marsz Równości. Sprawdź program wydarzenia
- Warto przypomnieć z czego wywodzi się sama idea Marszu Równości. To długa droga od pierwszych bardzo aktywistycznych demonstracji, które miały miejsce w Nowym Jorku. Po wielu latach mamy to co jest teraz - piękne, kolorowe marsze, które dumnie nas jednoczą. Chciałbym, żeby każdy, kto wierzy w równość, wolność i demokrację okazał nam swoje wsparcie w sobotnim wydarzeniu. Społeczność LGBT potrzebuje każdej pomocnej dłoni. Chcemy pokazać, że też tu jesteśmy, tak samo kochamy Szczecin, i mimo że mamy takie same obowiązki, to niestety, takich samych praw jeszcze nie mamy - o czym należy głośno mówić - opowiadał Andrzej Witczak - przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Lambda Szczecin, które jest odpowiedzialne za organizację parady.
Marsz to najważniejsza część trwającego od 5 lipca Szczecińskiego Festiwalu Dumy opiewającego w serię rozmaitych wydarzeń. To już trzecia, pełnoprawna edycja. Rozpoczął się on tęczowym przejazdem rowerowym przez centrum Szczecina.
W międzyczasie w Kurzym Młynie, lokalni artyści "poprzez sztukę, muzykę i wspólnie działanie" wyrazili wsparcie dla lokalnej społeczności LGBT+.
- Warto także więcej powiedzieć o naszym pikniku. To już nasza, mała tradycja, która poprzedza Marsz. Będzie naprawdę sporo atrakcji. Swoje stoiska będą mieli lokalni wystawcy, rękodzielnicy oraz organizacje pozarządowe. Przewidziane są także animacje. Będzie również możliwość poznania i porozmawiania z artystami, którzy będą występować na platformach podczas marszu - dodał Witczak.
"Ptaki Hasiora" z Parku Kasprowicza to motyw, na którym opiera się identyfikacja wizualna festiwalu w tym roku.
- Te ogniste ptaki symbolizują wolność niezależność i siłę twórczej tożsamości - czyli to, co napędza szczecińską społeczność LGBT+ - dodaje organizator.
Warto także zaznaczyć, że to nie pierwsza odsłona festiwalu, który ma na celu pokazać, że w Szczecinie jest miejsce dla każdego. Inicjatywa jest w pełni oddolna - możliwa dzięki wsparciu wolontariuszy, darczyńców i lokalnych społeczności.
Całe wydarzenie objęte jest patronatem prezydenta Szczecina, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Komisji Europejskiej.
W ramach Festiwalu odbędą się jeszcze następujące wydarzenia:
- 10 lipca, godz. 18:00/ kawiarnia Miejsce - wieczór z planszówkami
- 11 lipca, godz. 17:00-22:30/ Teatr Mały - Queer Night a w programie panele dyskusyjne, warsztaty, stand up, oraz performatywne wydarzenie "Noc szczecińskich drags".
- 12 lipca, godz. 21:00/ Oficjalne AfterParty w Hali Odra a na nim gwiazdy queerowej sceny, m.in Martwa, Harpi, Rejsel, Yasstrząb
- 13 lipca, godz. 12:00/ Spacer miejski z Małgorzatą Narożną (FiKa) śladami Felicity Vestvali
Materiał zebrał: Grzegorz Konkolewski