Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję. Synagoga w Poznaniu została wpisana do rejestru zabytków
Synagoga w Poznaniu w rejestrze zabytków
Synagoga przy ul. Wronieckiej od dłuższego czasu była źródłem wielu dyskusji. W ubiegłym roku właściciel budynku planował jej przebudowę - mówiło się o stworzeniu hotelu lub mieszkań. Tymczasem 5 lutego 2024 roku wszczęto postępowanie w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków.
W jego trakcie spółka zarządzająca nieruchomością domagała się umorzenia sprawy.
Pismem z 31 marca 2025 roku spółka wniosła uwagi do zebranego materiału dowodowego, podtrzymując swoje stanowisko wyrażane we wcześniejszych pismach oraz przedstawionych opiniach eksperckich, ponawiając jednocześnie wnoszone wcześniej żądania o umorzenie postępowania lub wydanie decyzji o niewpisaniu obiektu do rejestru zabytków, z uwagi na brak wartości uzasadniających wpis budynku do rejestru zabytków - czytamy w piśmie.
Ostatecznie 16 maja 2025 roku Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję: synagoga została wpisana do rejestru zabytków.
Jak wynika z uzasadnienia decyzji, pozostałości dawnej synagogi - mimo że została ona przebudowana na pływalnię - mają wartość historyczną i naukową.
Po wnikliwej analizie zebranego materiału dowodowego, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator uznał, że pozostałości budynku synagogi, zachowane w obrębie budynku zlokalizowanego przy ul. Wronieckiej 11a w Poznaniu, powstałego w wyniku przebudowy dawnej synagogi na pływalnię, posiadają wartości historyczne i naukowe, (w tym wyjątkowy walor dokumentacyjny i edukacyjny), co wykazano w uzasadnieniu niniejszej decyzji.
Podczas postępowania konserwator zebrał liczne materiały. Nie wszystkie opinie biegłych zostały jednak uwzględnione. Konserwator nie uznał na przykład, że przebudowa synagogi na pływalnię miała wartość artystyczną. Nie zdecydował się też rozszerzyć ochrony na inne elementy powstałe w wyniku tej przebudowy.