Wjeżdżał do Polski jak uchodźca. Prawda okazała się zupełnie inna
Fałszywe oświadczenie w urzędzie, by uzyskać Diia.pl
Vadym H., obywatel Ukrainy, usłyszał zarzuty dotyczące złożenia fałszywego oświadczenia w celu uzyskania dokumentów umożliwiających mu legalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wynika z ustaleń śledczych, 2 maja 2025 roku w Urzędzie Gminy Przemyśl mężczyzna zadeklarował, że przekroczył granicę z powodu wojny na Ukrainie. Złożył to oświadczenie pomimo świadomości, że nie spełniał przesłanek wymaganych do legalnego wjazdu na terytorium Polski na mocy przepisów specjalnych.
Dzięki temu fałszywemu oświadczeniu Vadym H. uzyskał numer PESEL, a następnie wygenerował dokument Diia.pl — elektroniczny dokument tożsamości, który równocześnie pełni funkcję zezwolenia na pobyt. Jak wykazała prokuratura, posługując się tym dokumentem, mężczyzna kilkukrotnie przekroczył granicę z Ukrainy do Polski w celach zarobkowych.
Przestępstwo udokumentowane datami i miejscem
Prokuratura zarzuca Vadymowi H. przestępstwo kwalifikowane z art. 233 § 6 k.k. w związku z art. 233 § 1 k.k. oraz art. 264 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k. Mężczyzna miał dopuścić się czynu ciągłego, polegającego na wprowadzeniu funkcjonariuszy Straży Granicznej w błąd co do celu wjazdu na terytorium RP.
Do nielegalnych przekroczeń granicy doszło 9, 16 oraz 19 kwietnia 2025 roku. Za każdym razem H. posługiwał się dokumentem Diia.pl, twierdząc, że opuszcza Ukrainę z powodu trwających działań wojennych, choć w rzeczywistości jego podróże miały charakter osobisty i zawodowy. Po każdym z wjazdów do Polski mężczyzna wracał następnie na Ukrainę, łamiąc w ten sposób przepisy obowiązujące cudzoziemców w zakresie wjazdu i pobytu.
Wniosek o wyrok bez rozprawy. Termin już wyznaczony
Prokuratura Rejonowa w Przemyślu złożyła 16 czerwca 2025 roku wniosek o skazanie Vadyma H. bez przeprowadzenia rozprawy. Śledczy wnioskują o karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Oprócz tego domagają się grzywny w wysokości 1500 zł oraz orzeczenia środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości — na podstawie art. 43b Kodeksu karnego.
Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Przemyślu, który wyznaczył termin rozpoznania wniosku na 9 lipca 2025 roku. Vadym H. przyznał się do winy. Jak sam wskazał, jego celem było uzyskanie dokumentów legalizujących pobyt w Polsce i możliwość swobodnego przekraczania granicy w celach zarobkowych.