Włocławek będzie miał nowe drogi rowerowe. Miasto szuka wykonawcy. Zdjęcia
W tym artykule:
We Włocławku będą nowe ścieżki rowerowe
We Włocławku powstaną nowe drogi rowerowe. Pojawią się w kilku lokalizacjach. Ratusz ogłosił już przetarg i szuka wykonawcy zadnia. Firmy zainteresowane budową dróg rowerowych na złożenie dokumentów mają czas do 13 czerwca 2025 roku.
W tych lokalizacjach będą nowe drogi rowerowe
Inwestycję - budowę dróg rowerowych - podzielono na trzy zadania. W ramach zadania nr 1 przebudowane zostaną następujące drogi na Południu:
- ulica Zbiegniewskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kaliską do skrzyżowania z ul. Kruszyńską (budowa ścieżki rowerowej oraz przebudowy chodnika i zjazdów);
- ulica Robotnicza oraz ulica Zbiegniewskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kapitulną do skrzyżowania z ul. Wiejską (budowa ścieżki rowerowej i ścieżki pieszo-rowerowej oraz przebudowa chodnika, zjazdów i miejsc postojowych);
- ulica Kaliska na odcinku od ronda Falbanka do skrzyżowania z ul. Broniewskiego (budowa ścieżki rowerowej i ścieżki pieszo-rowerowej oraz przebudowa jezdni, chodników, miejsc postojowych i zjazdów).
Zadanie nr 2 dotyczy budowy i przebudowy dróg rowerowych na terenie dzielnicy Wschód Przemysłowy:
- ulica Płocka na odcinku od skrzyżowania z Aleją Kazimierza Wielkiego do skrzyżowania z drogą na Zalew Wiślany (budowa i przebudowa ścieżki rowerowej, chodników i zjazdów);
- ulica Zielna we Włocławku na odcinku od skrzyżowania z ulicą Płocką do skrzyżowania z ulicą Papieżka (budowa ścieżki pieszo-rowerowej, budowa ścieżki rowerowej, przebudowa chodnika oraz przebudowa zjazdów);
- ulica Zielnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Papieżka do skrzyżowania z ulicą Polną wraz z infrastruktura techniczną.
Zadanie nr 3 dotyczy Zazamcza:
- ulica na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wysoką do skrzyżowania z ulica Obwodową;
- ulica Mechaników (budowa ścieżki rowerowej oraz chodnika).
Doga rowerowa powstanie też przy przedłużeniu Bulwarów
- Ogłosiliśmy przetarg na pierwszy etap budowy dróg rowerowych w mieście. Uważam, że to jest ważna rzecz dlatego, że tymi dwoma tak naprawdę etapami chcemy spiąć istniejące drogi rowerowe w spójną sieć - zaznacza prezydent Krzysztof Kukucki i dodaje, że droga rowerowa ma powstać także przy okazji przedłużenia ul. Bulwary.
Przetarg na budowę przedłużenia ulicy Bulwary do ulicy Barskiej miasto ma ogłosić w 2025 roku, Krzysztof Kukucki zaznacza, że najprawdopodobniej nastąpi to w ciągu kilku najbliższych tygodni.
- W ramach tego zadania też jest planowana droga rowerowa, która będzie elementem tej velostrady, bo ją planujemy od ulicy Hutniczej, przynajmniej do Barskiej. A jeśli powstanie Szkutnia i most, który by prowadził na półwysep, co nie jest proste, bo to jest działka Wód Polskich, to wtedy otwiera nam się możliwość połączenia aż do stopnia wodnego taką drogą rowerową 6,5 km wzdłuż Wisły. Biorąc pod uwagę to, że w pierwszym etapie teraz tej budowy dróg rowerowych też mamy zaprojektowaną i zaplanowaną do budowy drogę rowerową przy ulicy Płockiej od ronda Popiełuszki do przystani na ulicy Płockiej, to pewnie nie 6,5 km, a 7 km wzdłuż Wisły - zaznacza Krzysztof Kukucki. - A może gdzieś dalej gmina Włocławek by chciała zbudować? Myślę, że to też byłaby jakaś atrakcja.
Ponad 13 milionów złotych na ścieżki rowerowe
Przypomnijmy, że drogi rowerowe powstaną z dofinasowaniem, bowiem w grudniu 2024 roku Włocławek pozyskał ponad 13,1 milionów złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Budowa i przebudowa dróg rowerowych na terenie miasta Włocławek- etap I”. Zadanie zostanie dofinansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Priorytet 3 Fundusze Europejskie na zrównoważony transport miejski, Działanie 03.02 Rozwój i usprawnienie mobilności miejskiej i podmiejskiej (ZITy regionalne).
- To ważny element tworzenia Włocławskiej Sieci Dróg Rowerowych, o której mówiłem w kampanii wyborczej – przekazał wtedy prezydent Krzysztof Kukucki, podając lokalizacje, w których powstaną nowe ścieżki rowerowe.
Inwestycja obejmie nie tylko budowę i przebudowę infrastruktury rowerowej. To także przebudowa chodników, zjazdów i montaż małej architektury - koszy na śmieci, drogowskazów rowerowych, ławek, wiat rowerowych. Do zadań wykonawcy należeć będzie również zagospodarowanie przyległych terenów zielonych, będą trawniki, łąki kwietne, nasadzenia drzew i krzewów.