Włocławek: Miasto rozważa. Możliwa kawiarnia w Parku Sienkiewicz
W Parku Sienkiewicza we Włocławku brakuje oferty gastronomicznej
O możliwość stworzenia kawiarenki w Parku Sienkiewicza we Włocławku - w imieniu mieszkańców - zapytał radny Andrzej Gołębieski. W interpelacji skierowanej do prezydenta Krzysztofa Kukuckiego dopytuje, czy planowane jest podjęcie działań zmierzających do rozwoju oferty gastronomicznej na terenach parkowych. Docieka też, czy jakieś ograniczenia formalne, bądź środowiskowe uniemożliwiają realizację takie przedsięwzięcia.
Przypomina też, że przed taty w parku działała cukiernia, a potem kawiarenka.
"Park Sienkiewicza to jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc wypoczynku w naszym mieście, często odwiedzane przez mieszkańców w rożnym wieku. W ostatnich latach zauważyć można zwiększone zainteresowanie mieszkańców rekreacją na świeżym powietrzu, spacerami czy aktywnością rodzinną w przestrzeni publicznej. Park, dzięki swojemu położeniu i walorom estetycznym, stwarza doskonałe warunki do wypoczynku, jednak jego oferta usługowa pozostaje ograniczona. Mieszkańcy wspominają czasy, gdzie w środku parku istniała urocza cukiernia, później powstał Amfiteatr, w jego strukturach też była kawiarenka. Obszar przy basenie jest zagospodarowany, ale brak jest gastronomi takiej dla dorosłych, seniorów, bliżej ulicy Wyszyńskiego" - pisze radny Andrzej Gołębieski.
W imieniu mieszkańców radny zwrócił się do Krzysztofa Kukuckiego z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia w Parku Sienkiewicza sezonowej lub całorocznej kawiarenki plenerowej. Proponuje, by miała formę pawilonu lub food trucka.
"Mogłaby stać się dodatkową atrakcją oraz miejscem spotkań mieszkańców. Takie rozwiązania są pozytywnie odbierane przez lokalne społeczności" - dodaje radny Gołębieski.
Działania wymagają zgody konserwatora zabytków
W lipcowej odpowiedzi na interpelację, prezydent Krzysztof Kukucki zaznaczył, że miasto nie planuje prowadzić takiej działalności na terenie Parku Sienkiewicza, ale jest otwarte na współpracę z podmiotami zewnętrznymi w zakresie utworzenia punktu małej gastronomii.
Prezydent podkreśla też, że teren wskazany przez radnego podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie wpisu do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Wiąże się to z tym, że jakiekolwiek działania podejmowane na tym terenie wymagać będą uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Ponadto, z podjętych ustaleń wynika, iż prowadzenie małej gastronomii na terenie parku jest dopuszczalne natomiast każdy wniosek w tym zakresie rozpatrywany jest indywidualnie i ostateczna zgoda zależy m.in. od formy i wielkości planowanego obiektu. Mając na względzie fakt, iż prowadzenie działalności gastronomicznej nie stanowi zadania własnego miasta, utworzenie na terenie parku sezonowej lub całorocznej kawiarni plenerowej w pierwszej kolejności powinno odbyć się na zasadzie dzierżawy terenu podmiotowi prywatnemu" - dodaje prezydent Krzysztof Kukucki.
Tak zmieniła się południowa część Parku Sienkiewicza we Włocławku
Przypomnijmy, że południowa część Parku im. Sienkiewicza we Włocławku została przebudowana. Zadanie wykonała firma Gardens z Poznania, która swoje prace wyceniła na blisko 11 milionów złotych.
W ramach zadania wykonała m. in. : nowe ścieżki, oświetlenie, monitoring i toalety. Pojawiła się też mała architektura: ławki, kosze na śmieci, słupki ograniczające, słupki składane, tablice informacyjne, pergole. Powstała siłownia zewnętrzna z takim elementami, jak: wioślarz, rower stacjonarny i orbitrek. Najmłodsi w zrewitalizowanej części parku korzystają z plac zabaw z wieloma atrakcjami.
Do dyspozycji mają m.in.: huśtawki (w tym „bocianie gniazdo), dużą piaskownicę i koparka do piasku, huśtawkę wagową, zestawy zabawowe pozwalające m. in. na ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej, domki do zabawy wyposażone w zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe.
Wykonawca przebudował również trzy mostki na rzece Zgłowiączce i zajął się nasadzeniami.