Włocławek: Seniorka oszukana na "pracownicę spółdzielni"
W tym artykule:
Kradzież na osiedlu Południe we Włocławku
W środę (16 lipca 2025 roku) włocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące kradzieży pieniędzy i biżuterii na szkodę 85-letniej włocławianki. Do zdarzenia doszło w drugim tygodniu lipca 2025 na osiedlu Południe we Włocławku. Kobieta padła ofiarą oszustów.
- Z relacji poszkodowanej wynikało, że w godzinach przedpołudniowych wchodząc do mieszkania podeszła do niej młoda kobieta, podając się za pracownika administracji i poinformowała o obowiązku sprawdzania zużycia wody. Nakazała właścicielce mieszkania odkręcenie wody w łazience i przez kilka minut wspólnie kontrolowały przepływ wody. Ten czas i nie zamknięte drzwi na zamek wewnętrzny najprawdopodobniej wykorzystała inna osoba, dokonując kradzieży biżuterii i pieniędzy z mieszkania. Po kilkunastu minutach kobieta opuściła mieszkanie, a poszkodowana kiedy zauważyła brak gotówki i biżuterii po kilku dniach powiadomiła policjantów - informuje mł. asp. Tomasz Tomaszewski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.
Oszustwa na pracowników spółdzielni i instytucji
Policja przypomina, że sprawcy oszustw i kradzieży na pracowników spółdzielni, oferujących nam sprzęt do kupienia, czy pracowników innych instytucji pomocowych, zawsze wykorzystują nieostrożność i zaufanie szczególnie osób starszych i samotnych. Powoduje to, że bez sprawdzenia tożsamości osób nieznajomych wpuszczane są one do mieszkań pokrzywdzonych. Mundurowi podkreślają, że to zazwyczaj dwie osoby. Jedna z nich cały czas jest z lokatorem i odwraca jego uwagę, a druga w tym czasie wykorzystuje np. niezamknięte drzwi wejściowe od domu i przeszukuje mieszkanie.
O tym warto pamiętać, by nie dać się oszukać!
Mundurowi z Włocławka podkreślają, że osoba pokrzywdzona niestety zbyt późno orientuje się, że to zwykła kradzież lub oszustwo. Aby tego uniknąć policjanci przekazują kilka podpowiedzi co zrobić, żeby nie stać się ofiarą tego typu przestępstw:
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł- spójrz przez wizjer i zapytaj;
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. spółdzielni mieszkaniowej, banku, elektrowni, gazowni, administracji, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do was kierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- w razie jakiejkolwiek wątpliwości dzwoń na telefon alarmowy 112 - policjanci przyjadą i wyjaśnią sprawę.