Wnętrza Biblioteki Głównej UMCS gruntownie zmieniają swoje oblicze. Finał za 1,5 roku
Zawiera prawie 2 mln woluminów, z czego 280 tys. to zasoby unikalne. Chodzi o Bibliotekę Główną UMCS. Jej wnętrze od ponad roku przechodzi przebudowę. Pierwszą od momentu powstania obiektu, czyli od 1968 r.
- Dotychczas zrealizowano roboty rozbiórkowe. Wykonano również prace budowlane na kondygnacji podziemnej w części magazynowej, gdzie w najbliższym czasie planowany jest montaż regałów jezdnych. Obecnie prowadzone są specjalistyczne prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku, poprzedzone szczegółowymi badaniami oraz analizą stanu technicznego elementów konstrukcyjnych, a także odpowiednimi pracami projektowymi - opisuje Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.
Równolegle prowadzone są uzgodnienia dotyczące wystroju modernistycznego budynku.
Zakres przewidywanych robót jest szeroki.
- W ramach pierwszego obszaru unowocześnimy i dostosujemy infrastrukturę biblioteczną do współczesnych standardów obiektów użyteczności publicznej, a także zapewnimy optymalne warunki lokalowo-techniczne, m.in. dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni i wyposażeniu budynku - informuje Adamska.
Jak przekonuje, takie działania zwiększą poziom atrakcyjności świadczonych usług bibliotecznych.
Ponadto, odnowiony obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- W ramach prac powstanie dodatkowa powierzchnia dająca możliwość pozyskiwania i udostępniania większej liczby woluminów. Przewidujemy także nową aranżację wydzielonych przestrzeni na spotkania autorskie czy do pracy indywidualnej lub grupowej (tzw. strefy coworkingowe) - dodaje Adamska.
To nie wszystko. W budynku ma pojawić się także książkomat, który umożliwi oddanie i wypożyczenie książek niezależnie od godzin pracy biblioteki.
Jak zapewniał wcześniej UMCS, modernizacja prowadzona modernizacja jest z poszanowaniem wartości architektonicznej gmachu stanowiącego ikonę powojennego modernizmu w Lublinie
Drugi obszar prac koncentruje się na poszerzeniu i udoskonaleniu procesów cyfryzacji i digitalizacji zasób bibliotecznych BG UMCS.
- W zmodernizowanej części budynku zlokalizowana zostanie część infrastruktury technicznej służącej zarówno bibliotece, jak i całej uczelni, tj. dedykowana usługom bibliotecznym serwerownia, węzły sieci komputerowej oraz sieci LubMAN, a także inne usługi teletechniczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu - wskazuje Skałecka.
I zapowiada, że zwiększy się liczba publikacji dostępnych w formie cyfrowej.
- W ramach planowanych prac wykonamy całkowicie nową infrastrukturę teleinformatyczną, która w pełni wykorzysta uruchomiony w 2022 roku nowoczesny zintegrowany system biblioteczny oparty o rozwiązanie ALMA oraz repozytorium cyfrowe publikacji naukowych funkcjonujące na UMCS pod nazwą Baza Wiedzy - podaje Skałecka.
Modernizacja Biblioteki Głównej ma zostać sfinalizowana pod koniec 2026 roku. Koszt inwestycji to aktualnie ok. 80 mln zł. Pokryją go środki własne uczelni i dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki (w styczniu 2024 r. resort ten został podzielony na dwa odrębne ministerstwa: edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego).
Mimo trwającego remontu BG UMCS nadal funkcjonuje, choć w ograniczonym zakresie.
- Część księgozbioru jest udostępniona czytelnikom w formie wolnego dostępu oraz w wersji cyfrowej. Wejście do Biblioteki znajduje się w nowej części budynku (po lewej stronie remontowanego gmachu). Tam także – w holu na parterze funkcjonuje wypożyczalnia. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych BG UMCS zamieszczane są aktualne informacje o możliwościach wypożyczenia i zakresie dostępnego księgozbioru - tłumaczy Adamska.