Wolsztyn: Tragedia na obozie. Chłopiec zmarł podczas harcerskiej próby
15-latek utonął w trakcie próby harcerskiej. Sprawę wyjaśnia policja
Jak przekazał asp. sztab. Maciej Borowski z KPP w Wolsztynie, służby zostały poinformowane o zdarzeniu w miejscowości Wilcze w pow. Wolsztyńskim ok. godz. 1.15 w nocy ze środy na czwartek.
- Policjanci, którzy udali się w rejon jeziora Ośno ustalili, że 15-latek, który był poddany próbie harcerskiej, zniknął pod wodą; miał za zadanie przepłynięcie wpław jeziora i rozpalenie ogniska na drugim brzegu. Obecni podczas tej próby opiekun i ratownik WOPR podjęli czynności ratunkowe, ale nie poradzili sobie sami, wezwali służby – powiedział Borowski.
Niestety nad ranem, przed godz. 5.30, strażacy-nurkowie wyciągnęli na brzeg ciało chłopca. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.
W akcję ratunkową zaangażowało się wiele służb
Rzecznik prasowy KW PSP w Poznaniu mł. asp. Martin Halasz przekazał PAP, że na miejscu pracowało łącznie 8 zastępów straży pożarnej. Zadysponowano m.in. Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościana, strażaków ze Specjalistycznej Grupy Sonarowej z Poznania, a także jednostkę OSP Wroniawy z bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Halasz poinformował, że na terenie pow. wolsztyńskiego odbywa się 11 obozów harcerskich, w których udział bierze 717 harcerzy. Od 27 czerwca br. na terenie tego powiatu odbyło się łącznie 17 obozów, w których udział wzięło 1126 uczestników.
Próby harcerskie to indywidualne lub zespołowe zadania, które harcerz lub harcerka realizuje, by zdobyć określoną sprawność, stopień lub funkcję. Ich celem jest rozwój osobisty, zdobycie nowych umiejętności, praca nad sobą i zaangażowanie w życie drużyny. Próba zawsze ma określony czas realizacji, konkretne wymagania oraz osobę czuwającą nad jej przebiegiem (np. opiekuna próby). Po jej zakończeniu następuje podsumowanie i ocena, a jeśli wynik jest pozytywny – przyznanie stopnia lub sprawności. Próby są kluczowym elementem metody harcerskiej: opierają się na samodzielności, motywacji i ciągłym rozwoju.