Za mało wody, za dużo leków. W Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego podsumowano liczbę wyjazdów podczas ostatnich upałów
- W czasie upałów wzrasta ilość wyjazdów do pacjentów, którzy zasłabli lub skarżą się na złe samopoczucie, najczęściej dotyczy to osób w wieku podeszłym i osób z chorobami układu sercowo naczyniowego - informuje dr n. med. Krzysztof Chmiela, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Nawet dwa razy więcej wezwań
W ostatnich dniach gdy termometry na zewnątrz pokazywały temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza zespoły WSRM realizowały około 800-1000 wyjazdów na terenie województwa łódzkiego. Dla porównania w ciągu karetki wyjeżdżają ok. 170 tys. razy.
Odwodnienie i przegrzanie
Ile spośród wezwań dotyczyło stricte upałów nie wiadomo, bo pogotowie nie prowadzi odrębnej statystyki dotyczącej wyjazdów do zasłabnięć związanych z upałami. Z obserwacji lekarzy i ratowników wiadomo, że jest ich znacznie więcej niż miesiąc wcześniej. Zdarza się, że pacjenci, do których przyjeżdża pomoc są odwodnieni, zapomnieli zażyć leki lub przegrzali się spacerując w największy upał. Dlatego poza udzieleniem pomocy medycznej personel karetek edukuje pacjenta i jego rodzinę. Czasami zdarza się tak, że pacjent uwag od rodziny nie bierze sobie do serca, ale gdy lekarz przypomni, mu o konieczności wypijania ok. 2 litrów wody dziennie takie zalecenie potraktuje poważanie.
- Nasi ratownicy prowadzą działalność informacyjną. Podczas wizyt informują pacjentów oraz ich rodziny o sposobach zabezpieczania się przed negatywnymi skutkami upałów - jaką ilość płynów powinni wypijać, o tym, że należy nosić podczas upałów nakrycia głowy, a także lekkie, przewiewne ubrania - mówi dalej dr n. med. Krzysztof Chmiela.
Za mało wody, za dużo leków
Pacjenci, którzy w czasie upałów wzywali pomoc w związku z odwodnieniem lub przegrzaniem organizmu zgłaszali przyjmującemu zgłoszenie zasłabnięcie, omdlenie, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, zmianę rytmu serca, ale też uczucie splątania, zagubienie, osłabienie.
Osoby starsze nie tylko bardzo szybko się odwadniają, ale też przyjmują duże ilości leków. Gdy piją zbyt mało, to stężenie leków w organizmie się zwiększa i szybciej pojawiają się objawy niepożądane.