Inwazja kleszczy! Jak się przed nimi bronić? Co robić, żeby uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu? 03.07.2025
Jak uniknąć ataku kleszczy
Najważniejsza jest zawsze profilaktyka. Zgodnie z powiedzeniem - lepiej zapobiegać niż leczyć. Kleszcze lubią przede wszystkim łąki i lasy. Dobrym pomysłem będzie przyszykowanie odpowiedniej garderoby. Przed wyjściem na spacer, w miejsca, gdzie obawiamy się kleszczy, załóżmy przede wszystkim długie spodnie, bluzę, naciągnijmy skarpetki na nogawki. Starajmy się zadbać, by nasza kolory naszych ubrań były jasne. Może to skutecznie odstraszyć kleszcze.
Jak zabezpieczyć nasze zwierzęta
Bardzo popularnym rozwiązaniem będzie oczywiście obroża przeciwkleszczowa, ale oprócz niej stosujmy krople, którymi spryskujemy punktowo naszego pupila oraz tabletki doustne. Pamiętajmy, że te specyfiki działają inaczej od siebie. Skonsultujmy więc najpierw strategię ochrony naszego psa czy kota z weterynarzem.
Jak szukać kleszczy
Mimo powyżej podanych metod ochrony, każdorazowo, po spacerze spójrzmy na naszego zwierzaka i siebie. Musimy sprawdzić, czy nie mamy na sobie kleszczy. Kleszcze lubią miejsca ciepłe i wilgotne.
U zwierząt są to:
- Uszy,
- Szyja,
- Pachwiny.
U ludzi:
- Zgięcia kolan,
- Uszy,
- Pachwiny.
Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?
Jeśli tylko wypatrzymy kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Użyjmy do tego pęsety czy specjalnego haczyka do wyciągania kleszczy.
Chwyć kleszcze zdecydowanie, tuż przy skórze i wyciągnij pasożyta zdecydowanym ruchem. Nie zgniatajmy intruza. Może to zwiększyć ryzyko zakażenia.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Obecność kleszcza na naszym ciele nigdy nie powinna być bagatelizowana. Te pajęczaki roznoszą groźne choroby, które mogą doprowadzić do surowych powikłań, a nawet zgonu.
Do chorób przenoszonych przez kleszcze należą:
- Kleszczowe zapalenie mózgu,
- Borelioza,
- Tularemia,
- Ehrlichioza,
- Babejoza,
- Mykoplazmoza,
- Gorączka Q,
- Dur powrotny.
Naturalne metody walki z kleszczami
Wybierając się na spacer do parku lub lasu warto mieć przy sobie preparaty odstraszające (repelenty). Ponieważ nanosimy je bezpośrednio na skórę i stosujemy u małych dzieci ważne by były dla nas bezpieczne, spełniały obowiązujące normy i miały odpowiednie atesty.
Jeśli szukasz naturalnych metod ochrony przed kleszczami i innymi owadami, warto zwrócić uwagę na moc ziół i olejków eterycznych. Jednym z najbardziej polecanych jest czystek – przypisuje mu się nie tylko działanie odstraszające kleszcze, ale także możliwość hamowania rozwoju boreliozy. Choć takie twierdzenia wymagają dalszych badań, olejek z czystka można stosować na skórę jako naturalny środek ochronny.
Podobne właściwości ma wrotycz pospolity, jednak warto pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego nie należy stosować jej olejku na skórę dzieci.
Lawenda – hit w walce z owadami
Jeśli chcesz skutecznie odstraszyć komary i kleszcze, doskonałym wyborem będzie olejek lawendowy. Jego intensywny zapach skutecznie zniechęca owady. Podobne działanie wykazują również inne olejki, takie jak:
- goździkowy,
- cytrynowy,
- trawa cytrynowa,
- szałwia,
- rozmaryn,
- tymianek,
- mięta pieprzowa,
- aloes.
Również olejek z drzewa herbacianego może stanowić skuteczną barierę ochronną przed kleszczami i komarami. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć chemicznych środków odstraszających owady.