Jak przeżyć ponad 30 -stopniowy upał w mieście i w górach. Weźcie sobie do serca porady lekarzy i ratowników górskich
Jak przeżyć upał w mieście?
Tylko w piątek (4 lipca) ma być nieco chłodniej. W sobotę i niedzielę (5 i 6 lipca) w Jeleniej Górze, Karkonoszach i Górach Izerskich zapowiadane są wysokie temperatury. Jeśli zastosujecie się do tych rad, uda się wam łatwiej przetrwać upały.
- Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.
- Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe.
- Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
- Regularnie pij duże ilości wody.
- Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
- Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnie skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
- Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
- Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
- Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach.
Jak przeżyć upał na górskich szlakach
Na szlakach nietrudno o zasłabnięcie, a nawet porażenie słoneczne. W gorące dni trzeba przede wszystkim zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi. Należy też mieć dobre buty, zapas wody i telefon komórkowy, którym można sprowadzić pomoc. Górskie pogotowie można wezwać, wybierając numer 985 lub 601 100 300. Najlepiej wychodzić na wędrówki rano, gdy słońce tak nie grzeje.
Rady ratowników GOPR Karkonosze
- Pij wodę – regularnie, zanim poczujesz pragnienie
- Załóż czapkę lub buff – słońce potrafi „przygrzać”
- Chroń oczy i skórę – okulary z filtrem i krem UV to must-have.
- Idź wcześnie rano lub po południu – unikaj południowego żaru.
- Zabierz przekąski i elektrolity – zwłaszcza na dłuższą trasę.
Kto szczególnie powinien uważać? Dzieci, seniorzy, osoby z problemami zdrowotnymi oraz turyści bez doświadczenia lub świeżo po chorobie