Kleszcze 2025. W jakich godzinach kleszcze są najaktywniejsze. Kiedy jest największe ryzyko ukąszeń. Jak można się ochronić
Zaledwie kilka lat temu sezon na kleszcze zaczynał się w maju i trwał do października. Łagodne zimy w ostatnich latach sprawiły, że obecnie te pasożyty są aktywne niemal przez cały rok. Wiosną i latem największe ryzyko ukoszeń przez kleszcze jest od wczesnego ranka do południa, a później od godz. 16 do zmroku. Właśnie o tych porach kleszcze są najbardziej aktywne.
Trzeba stosować środki odstraszające kleszcze
– Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Aby się przed nimi chronić, warto przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór podczas spacerów w lesie, na łąkach czy w parkach. Długie spodnie, bluzy z długimi rękawami i zakryte buty mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Dodatkowo, warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze, które zawierają DEET lub ikarydynę. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca takie jak pachwiny, pachy, zgięcia kolan czy skóra głowy, ponieważ kleszcze często wybierają te obszary do żerowania – zwraca uwagę lek. Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej enel-med.
Kleszcza trzeba szybko usunąć i zdezynfekować
Jeśli pomimo stosownego ubrania oraz użycia odstraszających preparatów, kleszcz dostanie się do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy, chwytając go jak najbliżej skóry i wyciągając zdecydowanym, prostym ruchem.
Nie wolno smarować tego pasożyta tłuszczem ani alkoholem, ponieważ może on zwymiotować, zwiększając ryzyko zakażenia. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia należy zdezynfekować. Przez kilka kolejnych tygodni warto obserwować skórę wokół ukąszenia.
Rumień po ukąszeniu kleszcza
Jeśli pojawi się rumień wędrujący, czyli czerwona plama, która się powiększa, lub wystąpią objawy grypopodobne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaka boreliozy. W niektórych przypadkach – przy mnogich pokłuciach w rejonie częstego występowania boreliozy – lekarz może zalecić profilaktyczne podanie antybiotyku, aby zapobiec rozwojowi choroby.
Obecnie nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie.