Onkoszczepionki przeciw wirusowi HPV. Bezpłatne w każdej przychodni POZ
Szczepienia przeciw HPV bezpłatne dla dzieci i młodzieży w każdej przychodni POZ
Od 1 września 2024 r. w każdej przychodni POZ można bezpłatnie zaszczepić dziecko, które już skończyło 9 lat, a nie skończyło 14 lat, przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Starsze nastolatki także mogą i powinny zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV. Receptę wystawi na przykład lekarz POZ. W aptece wystarczy odebrać szczepionkę i umówić dziecko na zastrzyk w przychodni.
Im młodsze dziecko tym lepsza odpowiedź poszczepienna i mniejsza liczba ukłuć. Dziecko do 14 roku życia potrzebuje dwóch dawek szczepionki, starszy nastolatek już trzech.
Co to jest HPV?
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają nowotworom
Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy) a także nowotworom głowy i szyi które może powodować ten wirus. To jedyna onkoszczepionka, którą możemy zapewnić dzieciom. Jest bardzo skuteczna – w ponad 90 proc. zapobiega stanom przedrakowym.
Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową, do zakażenia dochodzi najczęściej po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Czy łatwo się zakazić wirusem? Kontakty seksualne i kontakty typu "skóra do skóry" powodują, że infekcje HPV są powszechne. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zakazi się wirusem HPV co najmniej raz w życiu. Oznaką zakażenia mogą być łagodne choć bardzo dolegliwe zmiany, jak brodawki, kłykciny kończyste, ale także zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Te wymagają szybkiego specjalistycznego leczenia.
Szczepienie przeciw HPV uchroni dziewczynkę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Zaszczepiona dziewczynka nie tylko sama uniknie zakażenia wirusem i chorób nowotworowych, które powoduje zakaźny wirus brodawczaka ludzkiego, ale także nie zakazi osoby, którą w przyszłości pokocha.
Szczepionka także dla chłopców
Przeciw HPV są szczepione i dziewczynki, i chłopcy. Dlaczego szczepić syna? Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Szczepienie uchroni chłopca przed zakażeniem wirusem i przed zachorowaniem na nowotwory, które powoduje u dorosłych mężczyzn: raka prącia, raka odbytu, raka krtani, migdałków. Szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety. Zaszczepieni mężczyźni, którzy nie będą nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. Mniej niezaszczepionych w dzieciństwie kobiet zachoruje na raka szyjki macicy i inne nowotwory, które powoduje HPV u kobiet.
Szczepionki przeciw HPV są jednymi z najwnikliwiej przebadanych szczepionek.
- Szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna, dzieci są szczepione tymi szczepionkami już od ponad 15 lat. Szczepienia przeciw HPV są powszechne , dostępne w 125 krajach w Polsce dopiero od dwóch lat możemy zaszczepić nasze dzieci bezpłatnie. Mamy szansę w łatwy sposób uchronić dzieci przed rakiem – mówi Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak zaszczepić dziecko?
Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Na szczepienie można się zgłosić do poradni POZ. Szczepienie można umówić przez aplikację mojeIKP lub telefonując do poradni.
Dziecko po ukończeniu 14 roku życia do 18 roku życia, może otrzymać bezpłatnie szczepionkę Cervarix – jest równie skuteczna. Receptę na bezpłatne trzy dawki szczepionki wypisze mu lekarz POZ.