Nowy sposób na komary. Odkryto bakterię, która zabija larwy w 24h
Bakteria z Krety. Sposób na zwalczanie komarów przenoszących choroby?
Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA oraz Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii (IMBB) odkryli, że bakterie występujące naturalnie na Krecie wykazują silne właściwości owadobójcze wobec larw komarów. W testach laboratoryjnych ekstrakty zawierające metabolity wybranych izolowanych szczepów zabiły aż 100 proc. larw komarów Culex pipiens molestus w ciągu 24 godzin.
Zespół badawczy pobrał łącznie 186 próbek środowiskowych z różnych miejsc na popularnej śródziemnomorskiej wyspie m.in. z gleby, wody, roślin i martwych owadów, aby wyizolować potencjalnie aktywne szczepy bakterii.
W dalszym etapie eksperymentów naukowcy poddali larwy Culex pipiens molestus działaniu wodnych ekstraktów zawierających wyselekcjonowane, najbardziej obiecujące szczepy bakteryjne wyizolowane wcześniej z próbek środowiskowych. Okazało się, że ponad 100 z tych szczepów doprowadziło do całkowitego uśmiercenia larw w ciągu maksymalnie siedmiu dni, a 37 z nich działało znacznie szybciej, eliminując wszystkie larwy w ciągu zaledwie trzech dni od ekspozycji.
Culex pipiens molestus rozwija się głównie w miejskich środowiskach wodnych, takich jak piwnice, kanały czy podziemne zbiorniki, i który może przenosić niebezpieczne dla człowieka wirusy, w tym wirusa Zachodniego Nilu oraz wirusa wywołującego gorączkę doliny Rift.
Odkrycie naukowców otwiera drogę do nowych biopestycydów przeciw komarom
Osiągnięcie badaczy zostało opisane w czasopiśmie Applied and Environmental Microbiology. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu MicroBioPest, finansowanego przez Unię Europejską. Zidentyfikowane izolaty należały do 20 różnych rodzajów bakterii, z których wiele nie było wcześniej wiązanych z działaniem owadobójczym.
Kluczowym odkryciem było to, że śmierć larw komarów nastąpiła nie w wyniku zakażenia bakteriami, lecz przez kontakt z wytwarzanymi przez nie związkami bioaktywnymi. Odkrycie otwiera perspektywy na rozwój biopestycydów nowej generacji.