Spójrz na swoje nogi. To może być cichy objaw niewydolności serca
Co może być przyczyną obrzęku nóg? To może być objaw niewydolności serca
Niewydolność serca to przewlekła choroba, w której serce ma trudności z efektywnym pompowaniem krwi do reszty organizmu, często z powodu osłabienia lub sztywności mięśnia sercowego. W konsekwencji, krew może gromadzić się w płucach, kończynach lub innych narządach, prowadząc do szeregu groźnych dla zdrowia i życia objawów. Choć zazwyczaj nieuleczalna, jej objawy można skutecznie kontrolować przez wiele lat. Brytyjska Fundacja Kardiologiczna (British Heart Foundation – BHF) zwróciła uwagę na kluczowe objawy, które powinny wzbudzić czujność.
BHF wyjaśnia, że lekarze często posługują się systemem klasyfikacji (np. Klasyfikacja Nowojorskiego Towarzystwa Kardiologicznego – NYHA) do oceny nasilenia objawów niewydolności serca i ich wpływu na codzienne życie. Skala NYHA dzieli niewydolność serca na cztery klasy, bazując na zdolności fizycznej pacjenta i towarzyszących objawach, takich jak duszność, zmęczenie i nieprawidłowy rytm serca.
Warto jednak zaznaczyć, że choć obrzęk kostek i nóg nie jest częścią skali NYHA, brytyjska służba zdrowia (NHS) uznaje go za jeden z najczęstszych objawów niewydolności serca. Jest on spowodowany gromadzeniem się płynu w tkankach.
Dlaczego pojawia się obrzęk i jak wygląda? Te mogą świadczyć o problemach z sercem
Obrzęk, czyli opuchlizna, często dotyka kostek, stóp i nóg, utrudniając chodzenie. Na skutek niewydolności serca obrzęk nóg i kostek może wydawać się mniejszy rano i nasilać się w ciągu dnia. Eksperci z Medical News Today tłumaczą, że niewydolność serca prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi w naczyniach, ponieważ serce nie pompuje krwi wydajnie. To z kolei wypycha płyn z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek, powodując obrzęk.
Objawy obrzęku to:
- opuchnięcie lub obrzęk kostek, stóp lub nóg,
- błyszcząca lub rozciągnięta skóra,
- zmiany koloru skóry,
- dyskomfort i sztywność,
- wgłębienia na skórze po uciśnięciu (tzw. obrzęk ciastowaty).
Oprócz obrzęku, ważne jest zwrócenie uwagi na inne typowe objawy niewydolności serca:
- duszność – pojawia się po wysiłku lub w spoczynku, może nasilać się w pozycji leżącej, prowadząc do wybudzeń w nocy z uczuciem braku powietrza,
- zmęczenie – ciągłe uczucie zmęczenia i wyczerpanie nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym,
- zawroty głowy i omdlenia.
Rzadziej występujące objawy to:
- uporczywy kaszel, często nasilający się w nocy, czasem ze świszczącym oddechem,
- wzdęcia brzucha,
- zaburzenia apetytu i wahania masy ciała,
- dezorientacja,
- przyspieszone tętno oraz kołatanie serca (uczucie kołatania, trzepotania lub nieregularnego bicia serca).
Warto pamiętać, że osoby z niewydolnością serca nierzadko zmagają się również z problemami natury psychicznej, takimi jak depresja i lęk.
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli objawy niewydolności serca utrzymują się lub stopniowo nasilają. W przypadku wystąpienia nagłych lub bardzo poważnych objawów należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia (zadzwoń pod numer 112 lub 999) lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.
Źródło: Heart failure British Heart Foundation