Ten wczesny objaw osteoporozy jest często pomijany przez pacjentów. Ekspert ostrzega: nie wolno go bagatelizować
W tym artykule:
Wczesny objaw osteoporozy, którego nie powinno się bagatelizować
Dr Pamela Mehta, chirurg ortopedii, wskazuje, że Wczesnym objawem osteoporozy, który może zostać niezauważony przez pacjentów są cofające się dziąsła. Stomatolog dr Kartik Antani, zgadza się z opinią specjalistki.
Doświadczony dentysta wyjaśnia, że choroby dziąseł mają różne stopnie nasilenia i różne przyczyny. Najłagodniejszą formą choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł, czyli stan zapalny samej tkanki dziąsłowej, która znajduje się nad kością. W tym przypadku kość wokół zęba pozostaje zdrowa.
Jednak w bardziej zaawansowanej chorobie, zwanej periodontitis, dochodzi do uszkodzenia kości, która otacza ząb. To właśnie ta kość, która stabilizuje ząb, zaczyna zanikać i ulegać degradacji. Ludzie, widząc cofające się dziąsła myślą, że problem dotyczy tylko miękkiej tkanki dziąseł, ale w wielu przypadkach przyczyna leży głębiej, w osłabieniu i zaniku kości pod dziąsłami. Osteoporoza, osłabiając kości, powoduje obniżanie się linii dziąseł i odsłanianie korzeni zębowych.
Inne objawy, które mogą być powiązane z osteoporozą
Osteoporoza może objawiać się w różnorodny sposób. Inne często niezauważane symptomy tej choroby to między innymi:
- osłabiona siła chwytu – gdy gęstość kości w przedramionach, biodrach i kręgosłupie się zmniejsza, może to powodować trudności w chwytaniu przedmiotów, zaciskaniu pięści, otwieraniu słoików oraz wykonywaniu innych czynności wymagających użycia palców i dłoni,
- łamliwość paznokci – kości i paznokcie mają w swojej strukturze wiązania dwusiarczkowe, które łączą białka i nadają im wytrzymałość. Przy osteoporozie paznokcie mogą stać się kruche, łatwo się łamać lub rozdwajać
- duszność – osteoporoza może prowadzić do złamań kompresyjnych kręgów w kręgosłupie, czyli do ich zapadania się i deformacji. Kiedy kręgi ulegają takim uszkodzeniom, kręgosłup się pochyla i „zgarbia”, co może ograniczać przestrzeń w klatce piersiowej. W efekcie płuca mają mniej miejsca na pełne rozprężenie, co może prowadzić do uczucia duszności lub zmniejszonej pojemności płuc.
Źródło: Parade