123-letnia kamienica przy ul. Lubartowskiej jest do kupienia. Chętni muszą zapłacić miliony
Dawniej mieściła się tam siedziba Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Chodzi o kamienicę przy ul. Lubartowskiej 58, zlokalizowanej niedaleko skrzyżowania z ul. Czwartek. Od czasów przeprowadzki UCS do nowoczesnego kompleksu przy ul. Chodźki pozostaje pusta. Właściciel obiektu, czyli Uniwersytet Medyczny w Lublinie, wystawił go właśnie na sprzedaż w drodze przetargu ustnego i nieograniczonego. Cena wywoławcza? 5,2 mln zł netto.
Gmach został wzniesiony ok.1902 r. Jest wpisany do Wojewódzkiej oraz Gminnej Ewidencji Zabytków. Składa się z czterech kondygnacji (parter, I piętro, II piętro, zaadoptowane poddasze).
- Powierzchnia zabudowy 376,75 m kw., pow. użytkowa netto 1 110,94 m kw. (w tym kondygnacji nadziemnych 978,73 m kw.), kubatura 6 768 m sześć. - wylicza w opisie nieruchomości Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Od strony zachodniej urządzony został dziedziniec wewnętrzny z alejkami, trawnikiem, drzewami i krzewami ozdobnymi. Zlokalizowany jest tam niewielki budynek gospodarczo-techniczny (wentylatornia) oraz parking utwardzony kostką betonową.
- Obiekt wyposażony w windę osobową z dostępem do wszystkich kondygnacji nadziemnych, pełne media sieciowe oraz przyłącza instalacji pod urządzenia medyczne – wskazuje w opisie nieruchomości Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Stan techniczny gmachu określono jako zróżnicowany.
- W części dobry, standard wykończenia współczesny, dostosowany do funkcji i przeznaczenia pod kątem charakteru prowadzonej działalności – budynek służby zdrowia (parter, piętro I, II); w części budynku (podpiwniczenie oraz poddasze) stan średni – z widocznymi oznakami zużycia technicznego i funkcjonalnego wynikającymi głównie z okresu i sposobu użytkowania obiektu – podaje Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
W budynku znajdują się pomieszczenia zaadaptowane jako sale zabiegowe, gabinety dentystyczne, recepcja.
Wpisanie kamienicy przy ul. Lubartowskiej do Wojewódzkiej i Gminnej Ewidencji Zabytków zmusza ewentualnego nabywcę do uzgadniania każdych prac rozbiórkowych czy adaptacyjnych z konserwatorem zabytków.
Wnętrze obiektu zdobi zabytkowy witraż. W planach jest jego demontaż i przeniesienie w inne miejsce.
Teren, gdzie znajduje się kamienica przy ul. Lubartowskiej 58 nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość na tym obszarze działalności mieszkaniowej, usługowej lub mieszanej.
Chętni mogą składać swoje oferty w przetargu do 4 czerwca.