TechnologieAI zużywa więcej energii niż Polska? Ujawniono dane

AI zużywa więcej energii niż Polska? Ujawniono dane

ChatGPT i jego koledzy pożerają ogromne ilości energii. A to i tak dopiero początek – czytamy w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Fot. Gemini/AI
Fot. Gemini/AI
Źródło zdjęć: © Portal Technologiczny
mkk

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) jest, delikatnie mówiąc, co najmniej niepokojący. Dotyczy zapotrzebowania na energię ze strony sztucznej inteligencji. Liczby, które się w nim pojawiają budzą uzasadniony niepokój.

Zacznijmy od tego, że popularność nowych narzędzi z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT firmy OpenAI lub Gemini firmy Google, gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Te rozbudowane modele językowe i podobne do nich rozwiązania wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. 

Są uruchamiane w wielkich centrach danych, gdzie pracują najnowocześniejsze, diabelnie szybkie procesory graficzne o ogromnym zapotrzebowaniu na energię. Nie tylko wymagają one dużej ilości energii elektrycznej do działania, ale również generują ciepło. A to oznacza, że ​​potrzebują również niemałej ilości energii, aby je chłodzić.

Sztuczna inteligencja się rozwija. Pojawiają się jej nowe modele. Te, które już działają są coraz większe, zbudowane z rosnącej liczby procesorów. Niemal każda firma i niemal każdy Kowalski chce korzystać z AI, inwestują w nią korporacje i państwa. Wszystko to widzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

I w swoim najnowszym raporcie prognozuje, że ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania centrów danych na całym świecie wzrośnie ponad dwukrotnie do około 945 terawatogodzin (TWh) w 2030 r. Zatem będzie ponad pięciokrotnie wyższe od aktualnego zużycia energii elektrycznej w Polsce. To, przypomnijmy, w ubiegłym roku powiększyło się o 0,86 proc. do 168,96 TWh.

IEA, by pokazać nam ilość energii, którą za chwilę będzie potrzebować AI, wpadła na pomysł oryginalnego porównania. Otóż w 2030 roku przetwarzanie danych będzie prawdopodobnie wymagało więcej energii elektrycznej niż produkcja na całym świecie wszystkich "energochłonnych dóbr" razem wziętych – aluminium, stali, cementu i chemikaliów.

Szokujące. W tym świetle absolutnie więc nie dziwą pomysły związane z dynamicznym rozwojem energetyki jądrowej – w tym reaktorów SMR. Ani niemałe inwestowanie w technologie związane z magazynowaniem energii a więc i większych jej pozyskiwaniem z wiatru i słońca.

Optymistycznie IEA zakłada, że sama AI za chwilę nam pomoże zwiększyć produkcję energii – np. poprzez opracowanie bardziej wydajnych paneli słonecznych. Ale na to oczywiście potrzeba czasu.

No i świat nie uniknie ogromnych wydatków związanych z budową nowych elektrownii i modernizacją sieci elektroenergetycznej.

Źródło artykułu:Portal Technologiczny

Wybrane dla Ciebie