Grenevia zakupiła licencję. Chce sama produkować kompletne turbiny wiatrowe
Zakres umowy obejmuje licencję na kompletną turbinę wiatrową typoszeregu eno126 w dwóch wariantach mocy znamionowej: 4 MW oraz 4,8 MW. Licencja uprawnia Grenevię, a tym samym należącą do niej markę Famur Gearo, do oferowania, sprzedaży, produkcji, instalacji i serwisowania objętych nią rozwiązań.
- Zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej to dla nas strategiczny krok na drodze do stworzenia tzw. polskiego wiatraka. Sięgamy po sprawdzone na rynku europejskim rozwiązanie, co znacząco skraca czas potrzebny na wdrożenie nowego produktu. Przed naszym zespołem konstruktorów, elektryków, automatyków i programistów intensywny okres - w nadchodzących miesiącach będą przejmować dokumentację techniczną oraz uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez naszego partnera – powiedział wiceprezes Famur Paweł Majcherkiewicz, który w Grupie Grenevia odpowiada za rozwój energetyki wiatrowej w ramach marki Famur Gearo.
Dostosowanie hali produkcyjnej w Katowicach
Dodał, że spółka równolegle będzie pracować nad dostosowaniem hali produkcyjnej w Katowicach do montażu gondoli oraz rozmawiać z potencjalnymi dostawcami komponentów.
- Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie krajowych zasobów, zarówno w zakresie produkcji, jak i usług. Mamy już pewne doświadczenia w tym obszarze - nasza spółka zależna Total Wind PL współpracowała wcześniej z eno energy przy instalacji i serwisie turbin, co stanowi dla nas solidną bazę kompetencyjną. Drugie półrocze 2025 zapowiada się dla nas niezwykle pracowicie, a produkcja osiągnie gotowość operacyjną już w przyszłym roku, co umożliwi rozpoczęcie dostaw - dodał Paweł Majcherkiewicz.
„Polski wiatrak”
Pozyskanie licencji wpisuje się w projekt określany mianem "polskiego wiatraka", realizowany przez Famur Gearo. Celem inicjatywy jest uruchomienie krajowej produkcji nowoczesnych turbin wiatrowych i stopniowe uniezależnianie polskiego rynku od importowanych technologii. Projekt zakłada rozwój lokalnych zasobów przemysłowych oraz wykorzystanie istniejącego zaplecza technicznego Famur Gearo.
eno energy to europejski producent turbin wiatrowych z ponad 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu i budowie farm wiatrowych. Portfolio eno energy obejmuje turbiny o mocach od 2 MW do 7 MW. Do tej pory firma wyprodukowała ok. 380 turbin o łącznej mocy przekraczającej 800 MW, instalując je w siedmiu krajach Europy. eno energy świadczy również usługi serwisowe dla ponad 400 MW pracujących jednostek oraz prowadzi prace rozwojowe w zakresie magazynowania energii i hybrydowych systemów energetycznych.
Grupa Grenevia (dawniej Famur) to inwestor integrujący i rozwijający działalność w czterech segmentach biznesowych: wielkoskalowej fotowoltaiki (PV) skoncentrowanej w Grupie Projekt Solartechnik (Grupa PST/PST); systemów bateryjnych dla e-mobilności i magazynów energii (e-mobilność) w ramach Impact Clean Power Technology (ICPT); rozwiązań dla sektora dystrybucji energii (elektroenergetyka) na bazie spółki Elgór+Hansen (E+H); rozwiązań dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach marki Famur. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW. Głównym udziałowcem spółki jest TDJ Equity I Sp. z o.o posiadający 79,36% akcji.