Henkel zamyka zakład w Raciborzu. 159 osób bez pracy. Trwają rozmowy
Henkel zamyka zakład w Raciborzu
24 czerwca Henkel ogłosił zamknięcie zakładu produkcyjnego w Raciborzu. - W ramach trwającej transformacji działu biznesowego Henkel Consumer Brands oraz procesu dostosowania sieci produkcyjnej w Europie, Henkel musiał podjąć trudną decyzję o zamknięciu jednej z fabryk w Polsce, zakładu produkcyjnego w Raciborzu. Decyzja ta została spowodowana zmieniającym się zapotrzebowaniem konsumentów i koniecznością adaptacji oferty firmy, co w efekcie miało bezpośredni wpływ na zakład produkcyjny w Raciborzu i jego 159 pracowników - poinformował Henkel.
Do tej pory w Polsce niemiecki koncert zatrudniał około 870 osób. W zakładzie w Raciborzu produkowano proszki i płyny do prania, a także półprodukty do produkcji detergentów. Z raciborskiej fabryki wyjeżdżały m.in. proszek Persil i płyn Silan. Nowoczesną linię do produkcji żelowych środków piorących zainstalowano w nowej hali w 2018 roku. Produkty z niej wysyłano do Polski, Austrii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i na Ukrainę.
Z naszych informacji wynika, że pod hasłem "o zmieniającym się zapotrzebowaniu konsumentów" kryje się to, że klienci coraz częściej sięgają po np. kapsułki do prania, a nie proszki, które były produkowane w Raciborzu.
Do zwolnienia 159 osób. Trwają rozmowy ze związkami
Niemiecki koncern podkreśla, że "priorytetem i zobowiązaniem firmy Henkel jest zapewnienie, że wszyscy pracownicy, których dotyczy ta decyzja, będą traktowani z najwyższym szacunkiem, zgodnie z kulturą i wartościami firmy".
- Odchodzącym pracownikom zaoferujemy pakiety odpraw i świadczeń, których wysokość przekroczy wymogi polskiego prawa, oraz pomoc w poszukiwaniu nowej pracy. W ten sposób chcemy im pomóc przejść przez ten niełatwy okres zmiany - poinformowano.
Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że trwają rozmowy i negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące warunków odejścia pracowników. Obecnie pracownicy pracują na pierwszą zmianę, a produkcja ma się zakończyć z końcem listopada 2025 roku.
Z kierownictwem firmy skontaktowała się Gabriela Lenartowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej z powiatu raciborskiego. - Rozmowy ze związkami zawodowymi mają się zakończyć w połowie lipca. Z zapowiedzi można usłyszeć, pakiet dla pracowników ma być wyższy, niż zobowiązuje do tego prawo w Polsce, ale także bardziej atrakcyjny niż zdarza się to na rynku. Otrzymałam również informację, że Henkel rozpoczął aktywne szukanie nabywcy na zakład produkcyjny w Raciborzu. To atrakcyjne i nowoczesne obiekty, bardzo dobra infrastruktura z dostępem do bocznicy kolejowej, co czyni je atrakcyjnymi dla potencjalnych nabywców - mówi posłanka Gabriela Lenartowicz.
Przyznaje, że w przeszłości firma sprzedała fabrykę chemii budowlanej, w której nowy właściciel uruchomił produkcję karmy dla zwierząt. Wierzy, że nowe funkcje uda się nadać zakładowi w Raciborzu. Jak udało nam się dowiedzieć, preferowana ma być sprzedaż całości zorganizowanej, ale nie można również wykluczyć transakcji dotyczące poszczególnych części zakładu.
Niemiecki koncern chemiczny opuszcza Górny Śląsk, ale nie Polskę
W Polsce niemiecki koncern działa od 1990 roku i jest obecna w dwóch obszarach biznesowych: Henkel Consumer Brands i Henkel Adhesive Technologies. Henkel Consumer Brands to dział oferujący środki piorące i czystości oraz kosmetyki do włosów (konsumenckie i profesjonalne dla salonów fryzjerskich). Dział Henkel Adhesive Technologies oferuje kleje, uszczelniacze i produkty zabezpieczania powierzchni. Wiodące marki Henkla w Polsce to Persil, Silan, Somat, Schwarzkopf, Syoss, Loctite i Ceresit. Do tej pory w Polsce niemiecki koncert zatrudniał około 870 osób.
Henkel na początku lat 90. XX wieku kupił raciborską Pollenę. Przez pewien czas produkowano nawet proszki pod znaną polską marką. Do tej pory był to jedyny jego zakład zajmujący się produkcją chemię gospodarczą.
Firma pozostaje w Polsce i będzie kontynuować swoją działalność produkcyjną w fabrykach w Stąporkowie i Dzierżoniowie (głównie chemia budowlana) oraz działania marketingowo-sprzedażowe we wszystkich tych obszarach biznesu, w których Henkel jest dziś aktywny na polskim rynku.
Tylu jest bezrobotnych w powiecie raciborskim
Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu informuje, iż z końcem maja 2025 roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosiła 1 595 osób, w tym 808 kobiet. W porównaniu do danych z kwietnia 2025 r. liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się o 9 osób. W omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 95 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, to znacznie mniej niż liczba planowanych do zwolnienia pracowników Henkla.
- Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na koniec kwietnia 2025 r. wynosi 3,8 % - informuje PUP w Raciborzu.