Klasztor na sprzedaż. Przetrwał kilka pożarów, a jego ściany pamiętają Księstwo Jaworskie. Zabytkowa perełka z Dolnego Śląska może być Twoja
Na Dolnym Śląsku znajdziemy wiele niepowtarzalnych zabytków, ale nie każdy można kupić. Ten XVII - wieczny zespól klasztorny w centrum Świdnicy jest na sprzedaż.
Pierwsze wzmianki o tym niezwykłym miejscu pochodzą z roku 1293, kiedy był zamkiem książęcym. W 1676 roku dotychczasowy właściciel Otto von Nostitz przekazał go zakonnikom. Ci wyburzyli zamek, a na jego miejscu w 1680 roku zbudowali obecny klasztor.
Te mury pamiętają czasy książąt jaworskich
W czasie prac archeologicznych na przełomie lat 70. i 80. XX w. w rejonie ulic Muzealnej, Zamkowej i Basztowej natrafiono na pozostałości Zamku Świdnickiego. Odkryto fundamenty wieży, murów obronnych oraz budynków mieszkalnych.
Sam zamek wzniesiono prawdopodobnie z inicjatywy księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I, ale mogli go też postawić jeszcze wcześniej książęta wrocławscy. Pod koniec XIV wieku zamek był ulubioną rezydencją księżnej Agnieszki, żony Bolka II. Zamek przetrwał kilka pożarów (1313 r. , 1528 r., 1673 r.).
Najcenniejsze zabytki znajdują się w fasadach, od strony południowej znajdziemy renesansowy portal dawnego zamku, a na wschodniej zachował się portal barokowy.
- Do dziś zachował się piękny renesansowy portal z datą 1537 r. Pochodzi on z okresu odbudowy zamku przez dr. Franza Grimma, kanclerza Księstwa Świdnicko Jaworskiego, po pożarze w 1528 r - czytamy na stronie agencji nieruchomości.
Po 1945 roku popadł w ruinę, a pod koniec XX wieku został przejęty przez Kościół Zielonoświątkowy, który odbudował obiekt i przywracając mu pierwotny wygląd.
Zabytkowy klasztor w Świdnicy na sprzedaż
Sam kościół ma powierzchnię 463,50 m2, ale cała powierzchnia terenu, wraz z dziedzińcem, ogrodem i czterema skrzydłami to łącznie 2751,71 m2. Cena za metr kwadratowy wynosi 2 362 zł.
Skrzydła klasztoru w kształcie czworoboku zamykają wewnętrzny dziedziniec:
- 1 i 2 skrzydło: Dom rekolekcyjny, baza noclegowa na ok 30 miejsc
- 3 skrzydło: część biurowo mieszkalna (2 mieszkania)
- 4 skrzydło: kościół
Budynek jest murowany z cegły ceramicznej. W budynkach poklasztornych znajdują się pokoje gościnne Domu Rekolekcyjnego, sala konferencyjna, pomieszczenia biurowe i użytkowe dla celów religijnych, mieszkania służbowe oraz Ośrodek readaptacyjny Hostel.
Plan zagospodarowania przestrzennego oprócz funkcji religijnej przewiduje na terenie klasztoru lokale usługowe, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i zbiorową.
Całość została wyceniona na 6,5 mln złotych.