Rekordowy rok Polskich Portów Lotniczych. Przychody i zyski szybują w górę
Wzrost przychodów i zysków oraz efektywność operacyjna
W 2024 roku Polskie Porty Lotnicze odnotowały znaczący wzrost przychodów, które wyniosły 1,626 miliarda złotych, w porównaniu do 1,309 miliarda złotych w 2023 roku. To wzrost o ponad 24 proc., który jest wynikiem efektywnego zarządzania oraz zwiększonego ruchu pasażerskiego.
Zysk ze sprzedaży wzrósł do 593,03 miliona złotych, co stanowi wzrost o 64 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jeszcze bardziej imponujący jest wzrost zysku netto, który osiągnął 644,77 miliona złotych, co oznacza wzrost o ponad 72 proc. w porównaniu do 2023 roku. JEdnocześnie podkreślono, że na poziom zysku netto miał wpływ rozwiązany odpis w wysokości 129,8 miliona złotych.
Wskaźnik EBITDA, który jest miarą efektywności operacyjnej, wzrósł do 783,6 miliona złotych, co oznacza poprawę o ponad 41 proc. względem roku wcześniejszego.
Lotnisko Chopina, największy port lotniczy w Polsce zarządzany przez PPL, odprawiło w 2024 roku blisko 21,3 miliona pasażerów, co jest rekordem w historii tego lotniska. Wzrost liczby pasażerów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na poprawę wyników finansowych spółki.
Strategia i przyszłe inwestycje
– Tak dobre wyniki finansowe potwierdzają skuteczność naszej strategii i wysoki poziom organizacji Polskich Portów Lotniczych. Wypracowane przychody i zyski dają nam nie tylko stabilną pozycję, ale przede wszystkim stanowią solidny fundament pod przyszłe inwestycje. W 2025 roku konsekwentnie będziemy zwiększać nasze przychody i zyski, co pozwoli nam z pełnym spokojem patrzeć na realizację wszystkich kluczowych projektów grupy PPL – komentuje Marcin Danił, członek zarządu PPL ds. finansowo-handlowych.
– Jesteśmy przygotowani, by równolegle prowadzić modernizację oraz być wiarygodnym partnerem dla CPK, oferując odpowiedni potencjał finansowy, organizacyjny i operacyjny – dodaje.
Stabilna kondycja finansowa PPL umożliwia realizację ambitnych planów inwestycyjnych, w tym modernizację Lotniska Chopina. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 940 milionów złotych. Prace projektowe mają potrwać do 2026 roku, a roboty budowlane zaplanowano na lata 2026–2028. Zakończenie modernizacji planowane jest na 2029 rok.