TechnologieChatGPT-o3. Nowy model, który pomoże przygotować solidny raport

ChatGPT-o3. Nowy model, który pomoże przygotować solidny raport

OpenAI wprowadza nową rodzinę modeli sztucznej inteligencji do tzw. wnioskowania. Potrafią „myśleć obrazami”.
Foto: ChatGPT/AI.
Foto: ChatGPT/AI.
mkk

OpenAI wprowadza nową rodzinę modeli sztucznej inteligencji do tzw. wnioskowania. Potrafią „myśleć obrazami”.

W środę spółka OpenAI, do której należy ChatGPT, ogłosiła, że jej nowy model wnioskowania (inaczej: rozumowania) GPT-o3 jest już dostępny. Oferuje „znakomitą wydajność w zakresie kodowania, matematyki, nauk ścisłych i rozumienia obrazu”.

Co ważne, przetestować może go już każdy – zaznaczając opcję „Rozumuj” przy pasku, do którego wpisujemy zapytania dla ChatGPT.

Poza tym jest dostępny w planach płatnych  Plus, Pro i Team, a wersje dla sektora edukacji i dużych firm pojawią się w ciągu tygodnia.

GPT-o3 to model wnioskowania, a więc taki, który może rekurencyjnie sprawdzać swoje odpowiedzi przed podaniem ostatecznego wyniku. W praktyce to oznacza, że jest w stanie tworzyć spójne logicznie, długie odpowiedzi – w zasadzie rozbudowane raporty będące rozwiązaniem złożonych problemów.

Razem z GPT-o3, OpenAI udostępnia również model o4-mini. To szybszy i tańszy model wnioskowania, który może wykonywać zadania matematyczne, kodowania i wizualne. Proponuje też model o4-mini-high, przeznaczony jest do bardziej złożonych zadań wymagających więcej czasu na rozumowanie. Te modele mają zastąpić starsze AI – w tym o1, o3-mini i o3-mini-high.

ChatGPT-o3 – myśli obrazami i jest bardziej bezpieczny

Zarówno o3, jak i o4-mini potrafią „myśleć obrazami”. Są więc w stanie zrozumieć obrazy przesyłane przez użytkownika do czatu, np. notatki z wzorami lub rysunkami. Uwzględniają je w łańcuchach rozumowania. 

OpenAI podkreśla, że całkowicie przerobiła dane dotyczące szkoleń z zakresu bezpieczeństwa dla tych modeli. W efekcie skutecznie działają blokady m.in. na odpowiedzi dotyczące zagrożeń biologicznych oraz generowania złośliwego oprogramowania.

Wprowadzenie kilku nowych modeli wnioskowania przez AI to nie jedyna ostatnio nowość firmy uważanej za lidera na rynku sztucznej inteligencji. Z początkiem tygodnia pojawiła się nowa rodzina modeli ChatGPT 4.1 dostępnych przez tzw. interfejs API – dla programistów, którzy chcą włączyć AI do swoich projektów. Ostatnio rozbudowała też pamięć w ChatGPT, dzięki czemu rozmowy z nim są bardziej osobiste. A wcześniej – w marciu – OpenAI znacząco poprawiła moduł do generowania obrazów. 

Wybrane dla Ciebie