Gniezno gotowe na państwowe uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Już jutro, 25 kwietnia, Gniezno stanie się centrum ogólnopolskich obchodów upamiętniających 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Z uwagi na ogłoszoną przez Prezydenta RP żałobę narodową, uroczystości zostały przeniesione z soboty na piątek. W wydarzeniach wezmą udział najważniejsi przedstawiciele państwa, w tym Prezydent Andrzej Duda, Premier Donald Tusk, a także marszałkowie obu izb parlamentu.
Głównym punktem piątkowych uroczystości będzie wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, które rozpocznie się o godzinie 12:00 w hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki. Parlamentarzyści przyjmą specjalne uchwały upamiętniające 1000-lecie koronacji. Wystąpienia wygłoszą najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Zgromadzenie ma wymiar symboliczny – odbywa się w miejscu, gdzie rozpoczęła się historia polskiej państwowości.
Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia, o godzinie 10:06 na peronie pierwszym dworca kolejowego w Gnieźnie zaprezentowany zostanie pociąg specjalny – tzw. Pociąg Koronacyjny. To niemal 100-metrowy skład Kolei Wielkopolskich, przygotowany we współpracy z miastem Gniezno, który promuje historię pierwszych pięciu koronacji królewskich odbywających się w Pierwszej Stolicy Polski.
Zmiany w programie dotyczą również wydarzeń kościelnych i miejskich zaplanowanych na weekend. Odwołane zostały sobotni koncert koronacyjny i Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus. Bez zmian odbędzie się natomiast Jarmark św. Wojciecha, który potrwa w sobotę od 9:00 do 20:00 i w niedzielę od 9:00 do 18:00.
Liturgiczne obchody pozostają bez zmian. W sobotę wieczorem o 19:30 odbędą się I Nieszpory o św. Wojciechu, po których wyruszy procesja do kościoła św. Michała Archanioła. W niedzielę o godzinie 10:00 w katedrze gnieźnieńskiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Tego dnia odbędą się także II Nieszpory o św. Wojciechu oraz pielgrzymka młodzieży do grobu świętego. W tym roku modlitwa będzie miała również wymiar żałobny – wierni uczczą pamięć zmarłego papieża Franciszka.
W związku z wizytą najważniejszych osób w państwie oraz przewidzianymi uroczystościami, w Gnieźnie wprowadzone zostały czasowe zmiany w organizacji ruchu. Obejmują one zarówno osiedle Tysiąclecia, jak i centrum miasta. Od czwartku rano do piątkowego wieczora zamknięte będą m.in. ulice Paczkowskiego, Sportowa, Spokojna i część Budowlanych. W centrum obowiązują zakazy zatrzymywania się na ulicach Grabskiego, Świętego Wojciecha, Podgórnej i Tumskiej.
Mieszkańcy proszeni są o usunięcie pojazdów z zamkniętych odcinków do godziny 6:00 w czwartek, 24 kwietnia. Samochody pozostawione w strefach wyłączonych z ruchu mogą zostać odholowane. Wyznaczono kilka parkingów zastępczych, m.in. przy szkołach i przedszkolach na ul. Paczkowskiego i Staszica, a także przy CKZiU i kościele bł. Bogumiła.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników wydarzeń, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniu 25 kwietnia obowiązuje w Gnieźnie zakaz noszenia i przemieszczania broni – także w stanie rozładowanym. Zakaz nie dotyczy jedynie służb i podmiotów posiadających odpowiednie zezwolenia w związku z realizacją zadań ochronnych.
Jutrzejsze uroczystości w Gnieźnie będą jednym z najważniejszych wydarzeń państwowych w 2025 roku. Zarówno pod względem historycznym, jak i organizacyjnym, mają ogromne znaczenie symboliczne. Miasto, będące kolebką polskiej państwowości, ponownie staje się miejscem, gdzie historia spotyka się ze współczesnością – tym razem w wyjątkowym jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.