Jak mak, to rogale i makowce. Tyle kosztuje dziś kilogram ziaren
Oto rodzaje maku, na rynku nie tylko niebieski
W listopadzie szczególne zainteresowanie budzi cena maku białego, jest on wykorzystywany przy produkcji rogali świętomarcińskich, spożywanych głównie na 11 listopada. Wypieki mają kształt półksiężyców, w środku wypełnione są masą makową z bakaliami. Tradycyjnie słodkości pochodzą z Poznania i części Wielkopolski, smak jednak docenia się w całej Polsce.
W kontekście wieczerzy wigilijnej na tapet bierze się mak niebieski. Sprawdza się przy wielu potrawach, jak kutia czy kluski z makiem, a także przy ciastach, jak makowiec. Ogólnie rodzajów maku jest kilka. Ziarna można kupić w formie suchej lub zmielonej.
Obiad jak u mamy. Karkówkę w marynacie układam na kiszonej kapuście i wkładam do piekarnika
Najpopularniejszy jest mak niebieski, dostępny w większości sklepów. Dodaje się go do większości wypieków. Mak biały nie jest tak znany, ale jego wyrafinowany smak powraca w kontekście rogali świętomarcińskich, stanowi podstawę masy. Wyróżnia się także mak lekarski stosowany w lecznictwie i mak polny - roślinę znaną w przemyśle kosmetologicznym.
Najlepiej spożywać zmielone ziarna maku, ułatwia to przyswajanie składników odżywczych. Niektórzy nie powinni jednak sięgać po niebieskie drobinki, nie służą ciężarnym, małym dzieciom (nie podaje się ich poniżej 2. roku życia) i osobom z problemami żołądkowymi.
Ile kosztuje dziś mak? Ceny podobne do zeszłorocznych
Biały mak nie jest tak szeroko dostępny w sprzedaży. Ma delikatny smak, ale co istotne, cenowo plasuje się podobnie, co mak niebieski. Kilogram kosztuje średnio 20-30 zł, w zależności od miejsca zakupu. Na to, ile finalnie wychodzi za produkt, ma wpływ wiele czynników, m.in. rosnące koszty produkcji i ilość plonów.
Najwięcej płaci się w marketach. W jednym ze sklepów opakowanie maku niebieskiego o wadze 200 g kosztuje niecałe 10 zł, za kilogram wychodzi więc niecałe 50 zł. Inna sieć oferuje mak (500 g) za 18,89 zł, finalnie jest więc ok. 38 zł/kg. Widać też tańszą ofertę - 9,99 zł za 400 g, za kilogram wyjdzie więc niecałe 25 zł. Na bazarkach wciąż jeszcze hitem są dynie, są jednak pojedyncze oferty maku. Średnio 20-30 zł trzeba zapłacić za kilogramowy worek.
Znacznie taniej wychodzi lokalnie, prosto od rolnika. W Świętokrzyskiem można dostać mak niebieski, gatunku pierwszego za 9 zł/kg, w Lubelskiem za 11 zł/kg.