Wyjątkowa lawenda: Moc właściwości i radość dla zmysłów
Właściwości lawendy zna już coraz więcej z nas. Wiemy, że działa uspokajająco, antyseptycznie czy przeciwzapalnie. Warto jednak dowiedzieć się o niej nieco więcej. Czym zaskakuje nas lawenda? Smakiem, zapachem? A może ma jeszcze inne zastosowanie? Sprawdź wyjątkową, magiczną moc fioletowej (ale i białej) rośliny.
Po pierwsze - ukojenie dla zmysłów
Lawenda porusza nasze zmysły, działa na węch, dotyk, a nawet wzrok - kolor fioletowy działa kojąco na duszę. Ma delikatny ziołowo-kwiatowy zapach, które dobrze wpływa na nasze samopoczucie. W dotyku jest podobna do kwiatów szafirka - przez co dostarcza nam pozytywne odczucia.
Często używana jest również do aromaterapii - rozpalona w kominku terapeutycznym, bądź zapalona w formie lawendowej świecy zapachowej stwarza poczucie komfortu i relaksu w pomieszczeniu. Przede wszystkim działa uspokajająco, ale również jej zapach jest dla wielu z nas miły i przyjemny w odczuciu.
Po drugie - działanie przeciwzapalne
Olejek z lawendy pomaga łagodzić stany zapalne mięśni i stawów.
Stosowana na rany działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie ran - dostępne są maści, kremy i olejki o różnym stężeniu - dostępne często w sklepach zielarskich lub aptekach. Dla bardziej zaawansowanych - można wykonać napary i olejki samemu - w Internecie dostępnych jest wiele receptur.
Zastosowanie lawendy w kosmetyce
Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych, w większości składów również występuje w nich lawenda.
Są to kremy, maseczki, ale i dezodoranty. Lawenda w połączeniu np. z trawą cytrynową lub bergamotką sprawia, że zapach jest intensywniejszy i działanie dzięki temu również wzmocnione.
Lawenda również stosowana jest do olejków do masażu - powodując efekt większego rozluźnienia i przyjemności, np. z masażu relaksacyjnego.
Lawenda jest jadalna - zastosowanie w kuchni
Możemy ją dodawać do różnego rodzaju przetworów, deserów, herbat, nalewek, a nawet miodów.
Miłośnicy stosują ją również do różnego rodzaju potraw, jako, że kwiaty lawendy są jadalne.
Piękny ogród latem - lawendowe rabaty
Dzięki intensywności koloru lawenda pięknie zdobi nasze działki, ogrody i balkony. Jak o nią dbać?
Lawenda lubi słońce i nie lubi wilgoci. Chcąc cieszyć oko i inne zmysły uprawą naszej lawendy, trzeba pamiętać, żeby nie podlewać jej zbyt często.
Coraz popularniejsza jest lawenda biała - ma nieco delikatniejszy i subtelniejszy zapach, a równie pięknie prezentuje się na rabatach.
Lawenda odstrasza owady
Przede wszystkim jest postrachem dla moli. Zasuszone torebeczki z kwiatami lawendy sprawią, że po pierwsze będzie ładnie pachniało w szafie, a po drugie odstraszą niechciane insekty.
Poprawa snu
Dzięki działaniu uspokajającemu, kąpiel z olejkiem lawendy z pewnością przyczyni się do lepszej jakości snu. Lawenda postawiona w wazonie przy łóżku też pomoże nam w zaśnięciu. Podobnie herbatki z lawendą czy świece, np. sojowe z dodatkiem lawendy.