Na te ryby wybierz się w czerwcu. Sandacz i sum wracają do gry
Te zmiany obowiązują wędkarzy w 2025 roku
Blisko dwa lata temu rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Wprowadzone przepisy nie były drastyczne, pojawiły się m.in. nowe wzory kart wędkarskich, a także ograniczenia w użyciu narzędzi połowowych. W odniesieniu do ostatnich lat zmianom nie uległy wymiary i okresy ochronne ryb - wprowadzono jedynie korektę łacińskiego nazewnictwa i uregulowano kwestie uśmiercania gatunków inwazyjnych.
Co jednak istotne, jest możliwość rozszerzania przepisów tak, by skuteczniej chronić ryby. Biuro prasowe Polskiego Związku Wędkarskiego wskazało nam, że użytkownik rybacki danego obwodu ma kompetencje do modyfikacji przepisów rozporządzenia, z uwagą, że nie mogą być one sprzeczne z ustawowymi. Chodzi m.in. o wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb.
Okresy ochronne ryb. Latem większa swoboda?
Za oknem temperatury rosną, a to oznacza, że wielu amatorów nadrzecznych wycieczek już odkurzyło swój sprzęt. Trzeba pamiętać, że niektórych gatunków nie wolno łowić we wskazanych terminach, część jeszcze w maju była objęta zakazem, ale od czerwca to się zmienia.
PZW wyjaśnia, że okresy ochronne ryb określają moment największego rozrodu danych gatunków, wtedy też wymagają szczególnej ochrony. Gdy zakończą tarło, rozpoczynają aktywne żerowanie w wodach.
W czerwcu można łowić m.in. sieję, sielawę, troć, łososia i pstrąga potokowego na wskazanych warunkach (w wybranych okresach i na wybranych wodach). Z końcem kwietnia skończył się okres ochronny szczupaka - od maja można go już łowić, od 15 maja dozwolony jest połów świnki.
Wędkarzy ucieszy wiadomość, że wraz z końcem maja skończył się okres ochronny dla innych popularnych ryb - lipienia, sandacza i suma.
Możliwe jest rozszerzenie przepisów tak, aby skuteczniej chronić ryby. W praktyce oznacza to, że dany okręg może wydłużyć okres ochronny, warto więc sprawdzać, co określają lokalne regulaminy.
Niektóre gatunki nie mają okresów ochronnych. W pełni wiosny można bez przeszkód łowić leszcze i płocie; jeśli aura się dość ociepli, aktywne są też karasie i liny. Na połów karpia lepiej poczekać do lata.