Kruche ogórki małosolne z babcinego przepisu. Jeden składnik wszystko zmienia
Kiedy robić ogórki małosolne?
Sezon na ogórki gruntowe – czyli te idealne do kiszenia – zaczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia. To właśnie wtedy ogórki są najświeższe, chrupiące i mają idealny rozmiar do przygotowania ogórków małosolnych.
Najlepszymi momentami na przygotowanie ogórków małosolnych jest okres od końca czerwca do połowy lipca, kiedy to ogórki są młode, cienkoskórne i najbardziej aromatyczne lub warto je przygotowywać na bieżąco w sezonie ogórkowym – przepis jest szybki, więc można je robić nawet co kilka dni.
Po ilu dniach można jeść ogórki małosolne?
To pytanie zadaje sobie wielu fanów tej przekąski. Ogórki małosolne to ogórki kiszone na krótko, zazwyczaj:
- już po 1–2 dniach mają delikatny smak i lekko kwaśny aromat,
- po 3–4 dniach są idealnie małosolne – kruche, lekko ukiszone, ale nie za kwaśne,
- po 5–6 dniach stają się coraz bardziej podobne do ogórków kiszonych.
Jeśli lubisz bardziej chrupiące i słonawe – jedz je wcześniej. Jeśli wolisz bardziej kwaśne – poczekaj kilka dni dłużej.
Przepis na ogórki małosolne – z sekretnym składnikiem, który sprawia, że są jeszcze bardziej kruche
Oto klasyczna receptura na ogórki małosolne jak u babci z dodatkiem nietypowego składnika, który nada ogórkom wyjątkowego smaku i chrupkości – liścia wiśni. To naturalny sposób, by ogórki zachowały idealną strukturę i były gotowe do jedzenia już po 2–3 dniach.
Składniki (na 2-litrowy słój):
- 1 kg świeżych ogórków gruntowych (niedużych, twardych)
- 1 litr przegotowanej, przestudzonej wody
- 1 czubata łyżka soli kamiennej niejodowanej
- 3–4 ząbki czosnku
- 3–4 baldachy kopru (z łodygą i kwiatami)
- kawałek korzenia chrzanu lub 1–2 liście chrzanu
- 2–3 liście wiśni
- opcjonalnie: kilka ziaren gorczycy, liść laurowy, ziele angielskie
Przygotowanie:
Ogórki dokładnie umyj, najlepiej szczoteczką i odetnij końcówki – szczególnie tę od strony resztki kwiatu, ponieważ to ona może przyspieszyć mięknięcie ogórków. Ułóż ogórki ciasno w czystym słoju, przekładając je czosnkiem, koprem, chrzanem oraz liśćmi wiśni. W międzyczasie przygotuj solankę – do przegotowanej, ostudzonej wody dodaj sól kamienną i dobrze wymieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Zalej ogórki tak, aby były całkowicie przykryte. Słój przykryj gazą, talerzykiem lub luźno zakręć pokrywką i odstaw w temperaturze pokojowej. Już po 24–48 godzinach ogórki zaczną się kisić, a po 3–4 dniach osiągną idealny małosolny smak – będą kruche, lekko kwaśne i pełne aromatu.
Przechowywanie i wskazówki
Gotowe ogórki małosolne najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ niska temperatura spowalnia proces fermentacji i pozwala dłużej zachować ich świeżość. Do przygotowania ogórków używaj zawsze czystych naczyń oraz wody bez chloru – najlepiej przegotowanej lub filtrowanej – ponieważ chlor może negatywnie wpływać na proces kiszenia. Unikaj również soli jodowanej, która może spowolnić fermentację i sprawić, że ogórki nie będą odpowiednio ukiszone.
Dlaczego warto jeść ogórki małosolne?
- Zawierają naturalne probiotyki – dobre dla jelit i odporności,
- Są niskokaloryczne – idealne do diety letniej,
- Wspomagają trawienie i orzeźwiają w upalne dni.