Ogród rektorski SGGW zostanie otwarty. Mieszkańcy walczyli o to od blisko dekady
Długo wyczekiwane otwarcie ogrodów SGGW
W połowie kwietnia ogrody poniżej rektoratu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zostaną udostępnione mieszkańcom Warszawy. To przełomowa decyzja, na którą od lat czekali mieszkańcy południowej części stolicy i wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk.
- Bardzo się cieszę, że moje 9-letnie starania ws. zaproszenia mieszkańców Warszawy do dawnej posiadłości Juliana Ursyna Niemcewicza przyniosły skutek – mówi Lenarczyk. – Mam nadzieję, że to otwarcie będzie stanowiło dobrą okazję promocji SGGW i jej zielonego kampusu.
Radny zabiegał o udostępnienie tych terenów od 2016 roku. Dzięki współpracy uczelni z samorządem i zmianie przepisów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w końcu udało się osiągnąć cel.
Dlaczego ogrody były zamknięte?
Ogrody SGGW, położone na Skarpie Ursynowskiej, od lat pozostawały niedostępne dla zwiedzających. Główną przeszkodą były restrykcyjne przepisy ochrony przyrody. W 2015 i 2016 roku ogród był remontowany i od tamtego czasu powoli się degradował opustoszały. Dla ciekawskich był widoczny i "dostępny" jedynie przez ogrodzenie rezerwatu.
- Wcześniej brak możliwości korzystania z tych ogrodów ograniczały przepisy prawa – tłumaczy rektor SGGW, prof. Michał Zasada.
Dopiero w 2023 roku RDOŚ zmienił zarządzenie, umożliwiając swobodny dostęp do ogrodów od godz. 6:00 do 22:00. Wcześniej teren można było zwiedzać tylko w zorganizowanych grupach z przewodnikiem.
Połamane gałęzie i złomy konarów
Ostateczny termin otwarcia opóźnił się z powodu usuwania skutków silnych wiatrów, które w 2023 i 2024 roku powaliły kilka drzew. Faktycznie – cały teren parku wyglądał na zaniedbany, pełen pozostałości po wichurze sprzed 2 lat. W alejkach stoją barierki ochronne, aby nikt nie zbliżał się do ogrodu.
- Dwa złomy grubych konarów, zawieszone kilka metrów nad ziemią, były wyjątkowo trudne do usunięcia – wyjaśnia rektor Zasada. – Termin usunięcia zagrożenia mija 31 marca 2025 r. Mam nadzieję, że z początkiem kwietnia nic nie stanie na przeszkodzie, aby udostępnić ogrody.
"To skandal, że publiczne parki są zamknięte"
Radny Lenarczyk od lat krytykował zamknięcie ogrodów SGGW, porównując je do sytuacji w Parku Natolińskim.
- Zamknięty teren Skarpy Ursynowskiej jest podobnym przypadkiem do Parku Natolińskiego. Te dwa publiczne parki są traktowane jak prywatne. To skandaliczne i uważam, że powinny być oddane mieszkańcom – mówił wcześniej Lenarczyk.
Teraz, po latach starań, w końcu się to zmienia. Oficjalne otwarcie ogrodów planowane jest na pierwszą połowę kwietnia 2025 roku. Co będzie z Parkiem Natolińskim? Na razie dostępny jest jedynie w wybrane niedziele, po uprzedniej rezerwacji.