Polska ma własny plan walki z grypą ptaków. Przedstawi go KE
Spotkanie w MRiRW: sektor i rząd wspólnie przeciw HPAI
W celu opracowania listy konkretnych propozycji, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z udziałem:
- ministra Czesława Siekierskiego,
- sekretarzy stanu Jacka Czerniaka i Michała Kołodziejczaka,
- głównego lekarza weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego,
- prezesa Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej Dariusza Goszczyńskiego,
- oraz dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciecha Wojtyry.
– Musimy zdawać sobie sprawę, że problemu z HPAI w Polsce nie da się rozwiązać bez ponoszenia kosztów, ale ważne jest by wypracować rozwiązania systemowe. Sektor drobiarski jest wizytówką polskiego rolnictwa i o tę wizytówkę musimy zadbać wspólnie – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Najwięcej ognisk w UE – Polska pod presją
Obecnie w Polsce potwierdzono 79 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co czyni nas krajem o najwyższym poziomie zakażeń w UE (dla porównania: Węgry – 72, Włochy – 21, Niemcy – 9). W całej Wspólnocie potwierdzono w tym roku 202 ogniska choroby.
W odpowiedzi, KE rozważa wprowadzenie zakazu produkcji drobiu na terenach obejmujących aż 50% polskiego potencjału produkcyjnego, co mogłoby zdezorganizować rynek i uderzyć w tysiące gospodarstw.
Polska strategia: skutecznie, ale bez drastycznych konsekwencji
Podczas spotkania prezes Dariusz Goszczyński zaprezentował listę alternatywnych rozwiązań, opracowaną przez branżę drobiarską. Propozycje te zostały:
- szczegółowo przeanalizowane pod kątem skuteczności,
- ocenione z perspektywy możliwości prawnych i organizacyjnych,
- i dopasowane do realiów działania sektora w Polsce.
Celem jest przedstawienie KE racjonalnych, ale równie skutecznych metod, które nie będą tak drastyczne jak zakaz produkcji i pozwolą utrzymać funkcjonowanie sektora na stabilnym poziomie.
Dialog zamiast dyktatu
Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę kontynuowania dialogu z instytucjami unijnymi. Jak podkreślono, jedynie współpraca, otwarta komunikacja i uwzględnienie specyfiki krajów członkowskich może doprowadzić do wypracowania sprawiedliwych i skutecznych rozwiązań.
Polska gotowa do negocjacji z KE
Wypracowane przez sektor i rząd propozycje mają zostać przedstawione Komisji Europejskiej w trakcie toczących się negocjacji. Polska strona liczy, że zamiast rygorystycznych ograniczeń KE przychyli się do bardziej elastycznego podejścia, które pozwoli walczyć z HPAI bez niszczenia potencjału jednej z najważniejszych gałęzi polskiego rolnictwa.