Poznań oddał hołd ofiarom Katynia i Sybiru w 85. rocznicę zbrodni
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, w Ogrodzie Zamkowym w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i masowych deportacji Polaków na Sybir. W 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i organizacji społecznych zebrali się przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, by uczcić pamięć tysięcy pomordowanych i zesłanych przez reżim sowiecki.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich, kombatanci, reprezentanci władz samorządowych i parlamentarnych, harcerze, młodzież szkolna oraz służby mundurowe. Obecni byli m.in. marszałek województwa Marek Woźniak, wicewojewoda Jarosław Maciejewski, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz i sekretarz miasta Stanisław Tamm.
Marszałek Woźniak w swoim wystąpieniu podkreślił, że rocznica Zbrodni Katyńskiej to nie tylko moment wspomnienia o ofiarach, ale też okazja do refleksji nad kondycją współczesnego świata i zagrożeniami, które niesie ze sobą narastająca nienawiść.
– Musimy pamiętać o przeszłości, by nie dopuścić do powtórzenia takich tragedii – mówił, zaznaczając, że pamięć o Katyniu to nie tylko obowiązek wobec historii, ale także fundament budowy silnego, świadomego społeczeństwa.
Zgromadzeni przed pomnikiem odmówili wspólną modlitwę, odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Towarzyszyły temu poczty sztandarowe oraz muzyka Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Przed główną częścią obchodów w kościele oo. Dominikanów odprawiono mszę świętą w intencji ofiar Golgoty Wschodu. W trakcie uroczystości uczczono również minutą ciszy pamięć zmarłego kapelana Rodzin Katyńskich, księdza majora Lucjana Pańkowskiego.
Zbrodnia Katyńska to jedna z najboleśniejszych kart polskiej historii XX wieku. Wiosną 1940 roku blisko 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej – oficerów, policjantów, lekarzy, nauczycieli – zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. Równolegle tysiące rodzin zostały wywiezione w głąb Związku Radzieckiego, gdzie wielu z nich nie przeżyło nieludzkich warunków.
W Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia – w rocznicę ujawnienia przez Niemców istnienia masowych grobów w lesie katyńskim.