WiadomościPszczoły wróciły za Filharmonię Gorzowską. Ruszył drugi sezon pasieki Pszczelissimo

Pszczoły wróciły za Filharmonię Gorzowską. Ruszył drugi sezon pasieki Pszczelissimo

Pszczoły wróciły do miejskiej pasieki Pszczelissimo za Filharmonią Gorzowską. W tym sezonie działają trzy ule, a nowością są korpusy pomalowane przez dzieci z gorzowskich przedszkoli i szkół.

Pszczoły wróciły za Filharmonię Gorzowską.
Pszczoły wróciły za Filharmonię Gorzowską.
Źródło zdjęć: © gorzowianin.com | Mateusz Trzeciak
Anna Kluwak

Pszczoły znów pojawiły się w miejskiej pasiece Pszczelissimo przy Filharmonii Gorzowskiej. To już drugi rok, gdy za filharmonią działają ule w ramach projektu prowadzonego przez Mateusza Trzeciaka z Pasieki Miodex we współpracy z Urzędem Miasta Gorzowa.

W tym sezonie zamieszkały tam trzy rodziny pszczele. Lokalizacja sprawdziła się doskonale. Otoczenie łąk, działek, parków i rozlewisk Warty daje pszczołom dobre warunki do pracy.

– W tym roku również już jest i funkcjonuje za Filharmonią Gorzowską Pasieka Miejska Pszczelissimo. Trzy rodziny pszczele, które mają tu idealne warunki – mówi Mateusz Trzeciak, miejski pszczelarz.

Pasieka miejska przy Filharmonii Gorzowskiej. Ule pomalowane przez dzieci

Nowością w tym sezonie są kolorowe ule. Ich korpusy pomalowały dzieci z gorzowskich przedszkoli i szkół, które w ubiegłym roku uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Trzeciaka.

– Dla dzieci to było wielkie wydarzenie, a dla mnie dowód, że taka forma edukacji ekologicznej działa i zostaje w głowie. Dzieci zapamiętały temat, a teraz wracają do niego z entuzjazmem – podkreśla miejski pszczelarz.

Pasieka z edukacyjnym celem

Ule, które stanęły na wzgórzu, to nie tylko sprzęt do produkcji miodu – to narzędzie edukacyjne. Rok temu z miejskiej pasieki udało się pozyskać 140 słoiczków miodu. Trafiły one do mieszkańców Gorzowa podczas wydarzeń organizowanych przez miasto. W planach są kolejne zbiory, ale najważniejszy jest przekaz: pokazać, że pszczoły są potrzebne i można je chronić także w mieście.

Nowy projekt: domek do apiterapii

Równolegle z prowadzeniem pasieki Trzeciak pracuje nad nową inicjatywą – domkiem do apiterapii. Projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego i ma być dostępny bezpłatnie dla mieszkańców.

– To będzie miejsce, w którym można odpocząć w obecności pszczół, bez kontaktu z nimi. Powietrze z ula, bezpiecznie filtrowane, ma właściwości wspierające odporność i redukujące stres. W Polsce to wciąż nowość – mówi Trzeciak.

Pasieka zostaje do września

Ule pozostaną na miejscu do września 2025 roku. Trzeciak podkreśla, że zależy mu, aby temat był obecny nie tylko sezonowo, ale przez cały rok.

Źródło artykułu:gorzowianin.com

Wybrane dla Ciebie