Ranking Ipsos: Ponad 70 proc. Francuzów uważa się za szczęśliwych
Z badania "Ipsos Happiness Index 2025" wynika, że poziom poczucia szczęścia Francuzów jest nieco wyższy niż średnia z 30 badanych krajów. Rodzina, przyjaźnie i poczucie bycia kochanym są kluczowymi czynnikami wpływającymi na szczęście, a trudności finansowe stanowią największe źródło niezadowolenia.
Według najnowszego badania opublikowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia 73 proc. Francuzów deklaruje się szczęśliwymi, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym. W dłuższej perspektywie nastąpił jednak spadek o 14 punktów procentowych w porównaniu z 2014 rokiem. Mimo to Francja pozostaje jednym z najszczęśliwszych krajów w grupie G7. Dla porównania spośród tych krajów Wielka Brytania uzyskała 69 proc., Włochy 65 proc. a Niemcy 64 proc..
Osoby powyżej 70. roku życia to najszczęśliwsza grupa społeczna we Francji i na świecie – ponad 75 proc. z nich deklaruje się szczęśliwymi. W przeciwieństwie do nich Generacja X (urodzeni w latach 1965-1980) jest najmniej szczęśliwą grupą – 33 proc. jej przedstawicieli uważa się za nieszczęśliwych.
Największym źródłem szczęścia dla Francuzów pozostaje rodzina. 47 proc. ankietowanych wskazało swoje dzieci i bliskich jako główne jego źródło. Znaczącą rolę odgrywają także przyjaźnie (29 proc.) i poczucie bycia kochanym (27 proc.).
Mimo deklarowanego wysokiego poziomu szczęścia, wielu Francuzów zmaga się z poważnymi problemami. Trudności finansowe stanowią największe źródło stresu (48 proc.), brak sensu i celu w życiu doskwiera 29 proc. ankietowanych, a niepewność polityczna i napięcia społeczne wpływają negatywnie na samopoczucie 26 proc. osób. Dodatkowo 25 proc. Francuzów zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja czy lęki, a 26 proc. z problemami zdrowotnymi ograniczającymi codzienne funkcjonowanie.
Poziom dochodów ma wyraźny wpływ na subiektywne poczucie szczęścia. Wśród osób o niskich dochodach 62 proc. uważa się za szczęśliwe, natomiast w grupie o średnich zarobkach wskaźnik ten wynosi 71 proc., a wśród osób o wysokich dochodach – 75 proc..
Jedynie 30 proc. Francuzów uważa, że jakość ich życia jest dobra, podczas gdy globalnie ten odsetek wynosi ponad 40 proc.. Mimo wysokiego poziomu deklarowanego szczęścia, Francuzi są stosunkowo pesymistyczni co do przyszłości – tylko 29 proc. respondentów spodziewa się poprawy sytuacji życiowej w ciągu najbliższych pięciu lat, podczas gdy globalnie takiego zdania jest 53 proc. osób.
Na światowym poziomie średnio 71 proc. osób deklaruje poczucie szczęścia, a 29 proc. czuje się nieszczęśliwymi. W Polsce za szczęśliwych uważa się 72 proc. społeczeństwa. Dodatkowo Polacy wydają się większymi optymistami, ponieważ aż 58 proc. respondentów spodziewa się poprawy swojej sytuacji życiowej w ciągu najbliższych pięciu lat.
Spośród mieszkańców 30 krajów, które wzięły udział w rankingu, Indie są krajem z największą liczbą szczęśliwych osób (88 proc.). Na drugim miejscu plasuje się Holandia (86 proc.), a na trzecim Meksyk (82 proc.). Najgorzej w badaniu wypadają Węgrzy, tylko 45% deklaruje się szczęśliwymi, za nimi plasują się Turcy (49 proc.) oraz mieszkańcy Korei Południowej (50 proc.).
Sondaż Ipsos przeprowadzony w dniach od 20 grudnia 2024 roku do 3 stycznia 2025 roku wśród 23 765 respondentów w 30 krajach.(KzK)