Robert Lewandowski wspiera UNICEF. Chodzi o wykluczeni transportowe
Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF Polska, włączył się w ogólnopolską kampanię zwracającą uwagę na poważny problem wykluczenia transportowego, który dotyka tysięcy dzieci i nastolatków w Polsce.
W specjalnym materiale przygotowanym przez organizację opowiada o własnych doświadczeniach z dzieciństwa, podkreślając, jak trudności z dojazdem wpływały na jego rozwój sportowy i codzienne życie.
– Codzienne, długotrwałe i skomplikowane dojazdy na treningi oznaczały stratę czasu i brak możliwości realizacji innych aktywności typowych dla nastolatka – mówi Robert Lewandowski, wspominając swoje młodzieńcze lata.
Jako chłopak z Leszna, który trenował w warszawskim klubie Varsovia, pokonywał długą i uciążliwą drogę komunikacją publiczną, często z wieloma przesiadkami i niepewnością, czy zdąży na kolejne połączenia.
Dziś, choć infrastruktura w wielu miejscach się poprawiła, tysiące dzieci w Polsce nadal napotyka te same bariery. Brak odpowiednich połączeń autobusowych czy kolejowych sprawia, że młodzi ludzie rezygnują z dodatkowych zajęć, pasji i integracji społecznej.
Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF Polska, aż jedno na sześć dzieci w wieku 12–19 lat jest zagrożone wykluczeniem transportowym. Oznacza to, że nie ma możliwości samodzielnego i regularnego dotarcia do szkoły, lekarza, zajęć sportowych czy spotkań towarzyskich. Brak dostępnej komunikacji publicznej w wielu małych i średnich miejscowościach staje się barierą w realizacji podstawowych praw dziecka.
– Niestety jest wiele miejsc w Polsce, gdzie dzieci i młodzież są dotknięci problemem wykluczenia transportowego właśnie ze względu na brak komunikacji publicznej lub sposób, w jaki ona funkcjonuje – tłumaczy Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska.
UNICEF Polska apeluje o wprowadzenie skutecznych działań, które zagwarantują dzieciom i młodzieży równy dostęp do usług i możliwości rozwoju – niezależnie od miejsca zamieszkania. Wśród proponowanych rozwiązań wymienia się m.in.:
- lepsze dopasowanie rozkładów jazdy do rytmu dnia młodzieży,
- zwiększenie bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego,
- udział młodych osób w planowaniu siatki połączeń,
- poprawę dostępu do informacji o kursach i przystankach,
- rozwój lokalnych połączeń w małych miastach i na terenach wiejskich.
Wykluczenie transportowe to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim równości szans i sprawiedliwości społecznej. Brak możliwości samodzielnego przemieszczania się ogranicza dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, aktywności kulturalnej i życia społecznego. W dłuższej perspektywie przekłada się to na ograniczenie życiowych perspektyw młodych ludzi.
Zaangażowanie Roberta Lewandowskiego – jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim sporcie – nadaje kampanii dodatkowego wymiaru.