19. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Program
W lipcu i sierpniu na ekrany Kina Pod Baranami wrócą przeboje ostatnich miesięcy, a także mniej znane perełki kina niezależnego i wielkie arcydzieła sprzed lat. Letnie Tanie Kinobranie to wyjątkowa okazja, by nadrobić filmowe zaległości oraz wrócić do ulubionych historii i bohaterów. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem MOC EMOCJI.
Filmy obsypane Oscarami i kinowe przeboje
"Każdy tydzień festiwalu skupia się na innych emocjach, zestawionych w kontrastowe pary. MIĘDZY PODZIWEM A NIECHĘCIĄ zachwycamy się światem lub czujemy do niego odrazę. MIĘDZY NADZIEJĄ A BEZSILNOŚCIĄ liczymy na odmianę losu i szczęśliwe zakończenie. MIĘDZY RADOŚCIĄ A SMUTKIEM pragniemy odnaleźć pozytywne nastawienie i pogodę ducha. MIĘDZY DUMĄ A WSTYDEM zmagamy się z oceną własnych wyborów. MIĘDZY MIŁOŚCIĄ A ODRZUCENIEM szukamy swojego miejsca na świecie. MIĘDZY GNIEWEM A ŁAGODNOŚCIĄ natrafiamy na skrajności - gwałtowność i siłę spokoju. MIĘDZY STRACHEM A ODWAGĄ znajdujemy się w sytuacjach granicznych, które wymagają naszego działania. A MIĘDZY NIEPOKOJEM A UKOJENIEM od zamętu próbujemy przejść do uspokojenia" - piszą organizatorzy.
- Emocji jest MOC - czyli bardzo dużo. Wzajemnie się przenikają, mieszają, falują. Emocje to ruch (e-motion) - tak jak kino to ruchome obrazy (motion pictures) - mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. W emocjach jest MOC - czyli potężna siła. Kierują naszymi myślami i działaniami. Czasem są w ukryciu, nierozpoznane. Zobaczmy je u siebie. Zobaczmy je w kinie - zachęca.
W programie Kinobrania są najciekawsze filmy, które trafiły do kin ciągu ostatniego roku - zarówno te wyróżnione prestiżowymi nagrodami ("Anora", "The Brutalist", "Prawdziwy ból", "Emilia Pérez"), jak i największe przeboje box-office’u ("Wicked", "Gladiator II", "Joker: Folie À Deux"). Będzie można obejrzeć filmy najważniejszych współczesnych twórców, takich jak Yorgos Lanthimos, Wong Kar-Wai, Luca Guadagnino czy Wes Anderson. Będzie też klasyka od wielkich reżyserów, którzy na zawsze zapisali się w historii światowej kinematografii - Andrzeja Wajdy, Davida Lyncha, Wima Wendersa oraz Krzysztofa Kieślowskiego.
Kinobranie to w dużej mierze wybitne filmy artystyczne ("Niebo nad Berlinem", "Dziewczyna z igłą", "Aftersun"), które ukazują pełne spektrum ludzkich emocji. To także znakomite kino gatunkowe – świetne komedie ("Mamma Mia!", "Przesilenie zimowe", "Bridget Jones: Szalejąc za facetem"), filmy science-fiction ("Matrix", "Mickey 17", "2046"), poruszające dramaty ("Anatomia upadku", "The Outrun", "Queer"), stylowe horrory ("Nosferatu", "Grzesznicy", "Substancja") i trzymające w napięciu thrillery ("Zagubiona autostrada", "Szpiedzy", "Siedem"). Filmy dokumentalne ("Ostatnia podróż", "Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia", "Nie chcemy innej ziemi") pozwolą przyjrzeć się problemom współczesnego świata, a piękne animacje ("Flow", "Księżniczka Mononoke", "W głowie się nie mieści 2") rozbawią i wzruszą.
Polskie i zagraniczne gwiazdy
W programie jest też kino polskie - zarówno debiuty młodych twórców ("To nie mój film", "Utrata równowagi", "Innego końca nie będzie"), jak i najgłośniejsze tytuły ostatnich lat, docenione w kraju i za granicą ("Chłopi", "Boże Ciało", "Ida", "Zimna wojna"). A na ekranie najlepsi polscy aktorzy, którzy od lat zachwycają swoim talentem - Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Andrzej Seweryn czy Dawid Ogrodnik.
Podczas wakacyjnego festiwalu na ekranach Kina Pod Baranami pojawią się także hollywoodzkie gwiazdy: wielcy mistrzowie aktorstwa (Meryl Streep, Martin Sheen, Anthony Hopkins, Robert De Niro), zdobywcy najważniejszych nagród filmowych (Adrien Brody, Olivia Colman, Joaquin Phoenix, Mahershala Ali) oraz młodzi artyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kinem (Mikey Madison, Sandra Drzymalska, Dominic Sessa).
Klasyczne obrazy Wojciecha Jerzego Hasa
19. Letnie Tanie Kinobranie ma w programie kilka filmowych pasm. Kultowe Kinobranie to filmy ponadczasowe, które wiele lat po premierze wciąż budzą zachwyt ("Inaczej niż w raju", "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Nienawiść", "Oldboy"). Sekcja Rekomendacje Młodych Ambasadorów została przygotowana wspólnie z grupą Młodych Ambasadorów Kina Pod Baranami, którzy polecają swoje ulubione tytuły w bogatego programu festiwalu ("Noc na Ziemi", "Konklawe", "Wszystko wszędzie naraz", "Babygirl").
Rok 2025 poświęcony jest pamięci Wojciecha Jerzego Hasa, więc w programie Kinobrania jest aż sześć filmów tego wielkiego polskiego reżysera ("Pętla", "Rozstania", "Wspólny pokój", "Jak być kochaną", "Szyfry", "Sanatorium Pod Klepsydrą"). Organizatorem pokazów pod hasłem HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Z okazji 20-lecia działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podczas Kinobrania zostanie pokazanych dziewięć najlepszych polskich filmów z ostatnich dwóch dekad, które powstały dzięki wsparciu Instytutu - m.in. "Bogowie", "Moje córki krowy", "Jesteś Bogiem", "Boże Ciało", "Kos" oraz "Ostatnia rodzina".
Od Pałacu pod Baranami po ogrody Muzeum Manggha
Filmy tegorocznego Kinobrania wyświetlane będą w salach Kina Pod Baranami przy Rynku Głównym 27 oraz w programowanej przez Kino Pod Baranami auli Akademii Sztuk Pięknych (plac Matejki 13).
Seanse pod gwiazdami będą odbywać się dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki - w pięknym ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). Szczegółowy program pokazów plenerowych - na www Kina Pod Baranami.
Podczas Plakatobrania otwarte zostanie kinowe archiwum plakatów, a dzięki akcji Zbieraj KINO za uczestnictwo w kolejnych seansach będzie można zdobyć darmowe bilety. Festiwalowy trailer będzie zaproszeniem do zabawy w odgadywanie filmów w nim zmontowanych. Partnerzy Kinobrania - lubiane krakowskie kawiarnie i restauracje, których lista jest dostępna na stronie internetowej Kina Pod Baranami - przygotowali dla widzów zniżki na swoją ofertę. Repertuar Kinobrania uzupełnią też promocyjne ceny na filmy dostępne online na e-kinopodbaranami.pl - co tydzień na inne tytuły.
Wszystkie filmy będą wyświetlane w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Wybrane polskie i zagraniczne filmy - z podwójnymi napisami: w języku polskim i angielskim.
Bilety: 15 zł. Pokazy w ogrodzie Muzeum Manggha: 20 zł.