Artur Ruciński i Gabriela Legun – gwiazdy jubileuszowej edycji "Ogrodów Muzycznych"
Artur Ruciński – baryton, którego zna świat
Artur Ruciński należy do najwybitniejszych śpiewaków operowych naszych czasów. Występował na największych i najbardziej prestiżowych scenach operowych świata: Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper w Berlinie, San Francisco Opera, a także regularnie pojawia się na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie po raz pierwszy w 2016 roku rolą Sharplessa w „Madame Butterfly” Giacoma Pucciniego. W maju 2022 roku jego występ w roli Henryka Ashtona w „Łucji z Lammermoor” Gaetano Donizettiego był transmitowany na cały świat w cyklu „The Met: Live in HD”. W lutym 2025 roku artysta zadebiutował również na scenie Wiener Staatsoper.
Specjalizuje się w verdiowskich partiach barytonowych, takich jak Rodrigo w „Don Carlosie”, Don Carlo w „Mocy przeznaczenia, Amonasro w „Aidzie”, Giorgio Germont w „Traviacie”, czy Hrabia di Luna w „Trubadurze”. W czerwcu i lipcu występuje w Teatro Real w Madrycie – stamtąd przyleci do Warszawy.
Jego występy w Polsce są prawdziwą rzadkością – recital 14 lipca to jedyna okazja w tym sezonie, by usłyszeć go na żywo w stolicy.
Gabriela Legun – charyzmatyczny głos młodego pokolenia
Jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, ale regularnie występuje również na scenach Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Śpiewała także w Komische Oper w Berlinie oraz w Operze w Turynie, a w 2024 roku zadebiutowała w brukselskim Théâtre de La Monnaie w spektaklu Krystiana Lady „Nostalgia e Rivoluzione”, będącym pasticcio z oper Verdiego. W październiku 2024 roku zdobyła I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura, otrzymując też większość laurów pozaregulaminowych. W lutym 2025 roku zmierzyła się partią Amelii w „Simonie Boccanegrze” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a ostatnio Julii w „Romeo i Julii” w koncertowym wykonaniu dzieła Charlesa Gounoda. Jej talent został doceniony prestiżową nagrodą Paszport „Polityki” w kategorii „Muzyka poważna”.
Artur Ruciński i Gabriela Legun. Recital Nadzwyczajny
Artur Ruciński i Gabriela Legun 14 lipca 2025 roku pojawią się w Nadzwyczajnym Recitalu. Tego wieczoru – po raz pierwszy razem na scenie – wykonają arie i duety z oper Verdiego oraz innych mistrzów włoskiej opery. To będzie muzyczna rozmowa dwojga artystów, w której pobrzmiewać będą miłość, tęsknota, bunt i nadzieja. A towarzyszyć im będzie prawdziwy czarodziej fortepianu, Marek Ruszczyński, znany warszawskiej publiczności z występów z Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, czy Iwoną Sobotką, podczas ubiegłorocznego koncertu „Tribute to Puccini” na poprzedniej edycji „Ogrodów Muzycznych”.
25. edycja „Ogrodów Muzycznych”
25. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka to ponad 30 wydarzeń, które przez cały lipiec – od 29 czerwca do 31 lipca 2025 roku wypełnią Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie dźwiękami muzyki, magią świateł i emocji. Tegoroczne hasło przewodnie, „Fajerwerki i Fanfary”, zapowiada miesiąc pełen muzycznych uniesień i artystycznych niespodzianek.
Festiwal zainauguruje koncert „Królewskie fanfary i subtelności natury” w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Klenki, z udziałem wybitnej skrzypaczki, laureatki konkursu im. H. Wieniawskiego – Meruert Karmenovy. W programie jubileuszowej edycji pojawią się koncerty takich gwiazd jak: Hayato Sumino – nagradzany i znany już polskiej publiczności japoński pianista. Nie zabraknie też muzyki bardziej rozrywkowej, wystąpią m.in.: Aga Zaryan, Danuta Błażejczyk oraz Mateusz Deskiewicz, a także akcentów folkowych w wykonaniu zespołu Vołosi. Jednym z wyjątkowych prezentowanych koncertów będzie z pewnością projekt muzyczny Vivaldi/Osiecka z udziałem Daniela Olbrychskiego zatytułowany „Nowe Cztery Pory Roku na 300 lat arcydzieła”. Wydarzeniem specjalnym będzie koncert Grażyny Brodzińskiej i zaproszonych przez nią gości. Na zakończenie Festiwalu Ogrody Muzyczne wystąpi L’Arpeggiata pod kierunkiem charyzmatycznej Christiny Pluhar z programem „Wonder Women” – muzycznym hołdem dla kobiet, które przez wieki musiały walczyć o prawo do twórczej ekspresji.
Zgodnie z festiwalową tradycją odbędą się również wyjątkowe projekcje wydarzeń muzycznych z całego świata. Będą to zarówno projekcje ulubione i nagradzane już „Złotą konewką” przez festiwalowych widzów, jak i całkiem nowe propozycje.
Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie Ogrodów Muzycznych.