Ciechanowiec: Żywa lekcja historii w 80. rocznicę Bitwy pod Olszewem
15. Zajazd Wysokomazowiecki
Wydarzenie przyjęło formę rekonstrukcji historycznej z udziałem wolontariuszy i członków grup rekonstrukcyjnych. 15. Zajazd Wysokomazowiecki rozpoczął się w samo południe mszą świętą. Następnie rekonstruktorzy w korowodzie przeszli do miejsca rekonstrukcji.
Program 15. Zajazdu Wysokomazowieckiego
Program wydarzenia był bogaty i zróżnicowany. Odbyły się pokazy musztry Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, prezentacje uzbrojenia oraz pokaz oddziału AK 5. Brygady Wileńskiej, połączony z opowieścią o jego legendarnym dowódcy. Widzowie mogli podziwiać defiladę zabytkowych pojazdów wojskowych, pokazy tańców i mody z epoki, a także wziąć udział w grze terenowej, która przenosiła uczestników w realia powojennej Polski.
Rekonstrukcja Bitwy pod Olszewem
Kulminacyjnym punktem 15 Zajazdu Wysokomazowieckiego będzie inscenizacja bitwy pod Olszewem stoczonej 13 lipca 1945 r. Zaprezentowana zostanie akcja podkomendnych Zygmunta Błażejewicza z 5 Wileńskiej Brygady AK. Na szosie między Ciechanowcem, a Siemiatyczami partyzanci rozbili kolumnę samochodową. W wyniku starcia śmierć poniosło czterech żołnierzy i oficer Armii Czerwonej, natomiast szesnastu żołnierzy i oficer LWP dostali się do niewoli. W rekonstrukcji weźmie udział ok. 70. rekonstruktorów i samochód opancerzony BA-64, ciężarówka cysterna ZIS, ciężarówka Dodge, samochód terenowy Gaz Czapajew, samochód terenowy Jeep Willys. Na zakończenie imprezy odbędzie się spektakl pt. „Rewizor” w wykonaniu teatru Parabuch z Warszawy.
Żywa lekcja historii
15. edycja Zajazdu Wysokomazowieckiego po raz kolejny udowodniła, że historia może być przekazywana w sposób żywy i angażujący. Wydarzenie stało się nie tylko okazją do uczczenia pamięci o lokalnych bohaterach i walkach o niepodległość, ale także przestrzenią integracji mieszkańców, pasjonatów historii i turystów.